V stredu dorazí sneženie a ďalšie ochladenie. Sneh sa ukáže aj na zápa

Článok
Pondelok opäť priniesol na naše územie zmenu počasia a s tým súvisiace ochladenie. Počasie sa opäť zhorší v stredu a sneh sa môže ukázať aj na západe.

Pondelok priniesol na naše územie zmenu počasia a na hory a sever Slovenska ďalšiu dávku sneženia. V regiónoch, kde sa nachádza minimálne niekoľko centimetrov snehu je vysoká pravdepodobnosť bielych Vianoc. Ďalšia vlna sneženia príde nad naše územie v stredu a snehové vločky sa môžu objaviť už aj na západe nášho územia. V nasledujúcich dňoch sa potom treba pripraviť aj na celodenné mrazy.

Zateká k nám studený vzduch

Za studeným frontom, ktorý v pondelok postúpil cez naše územie začal od severu prenikať do našej oblasti veľmi studený vzduch. Súčasne sa už podvečer začala v tomto chladnom vzduchu nad našu oblasť od západu nasúvať tlaková výš a vďaka nej sa počas uplynulej noci vyjasnilo a teploty výrazne klesali. 

Síce zajtra ovplyvní počasie na našom území ďalší front, ale za ním sa opäť rýchlo presadí na našom území vplyv tlakovej výše, ktorá tu zotrvá niekoľko nasledujúcich dní a do našej oblasti bude prúdiť stále chladnejší vzduch.

ANIMÁCIA: Očakávané prúdenie v hladine 850 hPa

V stredu príde vlna sneženia

Počas stredy začne cez naše územie postupovať front, ktorý prinesie zrážky. Hranica sneženia bude ležať aj v tých najnižších polohách, takže zrážky, ktoré sa nad naše územie začnú nasúvať od severu v priebehu poludnia budú na celom území snehové.

Snežiť by postupne malo aj v okolí Bratislavy, ale tu sa neskôr prebije teplejší vzduch a hranica sneženia stúpne. Kvapalné zrážky však prinesú ďalšie nebezpečie a to poľadovicu.

ANIMÁCIA: Očakávaný charakter počasia (zelená-dážď, modrá-sneženie, červená-poľadovica)

Nádej na vytvorenie minimálne snehového poprašku je počas stredy najmä na severozápade a severe nášho územia, pričom sneh pripadne opäť najmä na severe.

V nasledujúcich dňoch sa očakáva stabilizácia počasia. Čakajú nás slnečné dni, ktoré však budú chladné. Nočné teploty budú klesať pod -10°C a vyskytnú sa taktiež celodenné mrazy.

Viac o vývoji počasia na december sa dočítate TU.