V Taliansku bojujú s počasím. Úrady vyhlásili pohotovosť

Článok
Apeninský polostrov bojuje s výkyvmi počasia. Taliansko bojuje predovšetkým s výdatným dažďom a silným vetrom. Problémy však robí aj sneženie.
Úrady v Taliansku zakázali na Sicilíi akúkoľvek lodnú dopravu. Taliansko totiž ovplyvňuje pomerne hlboká tlaková níž LUIS, ktorá dostala príznačný názov ,,smršť svätého Martina,,. Taliansko bičuje vietor, ktorého nárazy dosahujú rýchlosť až cez 130 km/h. V dôsledku toho talianske úrady rozhodli o prerušenú trajektovej dopravy medzi Sicíliou a pevninou.

Silný vietor však robí omnoho väčšie škody. Paralyzované sú mnohé železničné trate, predovšetkým v oblasti západného pobrežia. Vyvrátené stromy totiž prerušili trakčné vedenia a spadli na železnice. Problémy hlásia aj energetici. Zhruba 4000 domácnosti je bez dodávok elektrickej energie. Vietor okrem toho strháva aj strechy a dokonca si vyžiadal už aj jednu obeť.

V meste Pesaro zomrel 77 ročný majiteľ firmy po tom, čo sa snažil vyliezť na strechu továrne za účelom skontrolovania rozsahu poškodenia strechy. V tej chvíli vietor podfúkol strechu a následkom devastačných poranení tento muž neskôr podľahol svojim zraneniam.

Okrem silného vetra však robí problem aj neutíchajúci výdatný dážď. V provincii Bora spadlo v priebehu pondelka v priemere od 85 do 90 mm zrážok. Na vrcholoch kopcov spadlo až 120 mm. V dôsledku toho rapídne stúpajú hladiny riek a tie sa začínajú vylievať zo svojho koryta. Situácia by mala byť kritická v priebehu dnešného dňa. Postupne by sa počasie malo normalizovať.
img