V Taliansku spadlo rekordné množstvo zrážok. Počet obetí narastá

05.10.2020 o 07:14 - Veronika Salayová
  • Článok

V závere týždňa zasiahli Taliansko, Francúzsko, Švajčiarsko a Rakúsko extrémne dažde. Na viacerých miestach spadlo rekordné množstvo zrážok. 

V Taliansku spadlo rekordné množstvo zrážok. Počet obetí narastá
Foto: Keraunos

Mimoriadne silné búrky a následné povodne zasiahli počas víkendu najmä časti Talianska, Francúzska, Rakúska a Švajčiarska. 

Búrky priniesli do európskych krajín veľké množstvo zrážok, na niektorých lokalitách dokonca padali historické rekordy. Napríklad v talianskej oblasti Piedmontu spadlo za 24 hodín najviac zrážok za posledných zhruba 60 rokov. 

Táto oblasť bola jedna z najviac postihnutých oblastí v severnom Taliansku. V meste Limone Piemonte pri hraniciach s Francúzskom povodňová voda odplavila dokonca aj trojposchodový dom. V neďalekej obci Tanaro zatopilo cintorín, z ktorého odplavilo desiatky rakiev.

Francúzsko. Foto: WetterOnline
Francúzsko po búrkach. Foto: WetterOnline

Rekordy padali aj v horskej oblasti okolo francúzskeho mesta Nice, kde za necelých 12 hodín zaznamenali priemerný ročný úhrn zrážok. Zlá situácia bola napríklad aj vo Švajčiarsku, kde v dôsledku silných dažďov uzavreli v sobotu jednu z hlavných diaľnic.  

Silné búrky si vybrali svoju daň aj v podobe ľudských životov. Počas víkendu prišlo o život najmenej 10 ľudí. Najviac obetí hlásia Taliani, kde z dvoch obetí stúpol počet na sedem po tom, ako v pobrežných oblastiach Ligúrie na severozápade krajiny objavili ďalších päť mŕtvych tiel. Niektoré z nich mohli pripraviť rozvodnené rieky zo susedného Francúzska.

Francúzsko doposiaľ potvrdilo dve obete, jedného pastiera a ďalšieho muža objavili mŕtveho v aute. Nezvestných je stále minimálne osem osôb. Ďalšiu obeť hlási Rakúsko, kde prišlo o život iba štvorročné dieťa, informuje TASR.

Prudká búrka spôsobila mnohomiliónové škody vo viacerých spomenutých štátoch.  Voda z búrok vyvolala lokálne záplavy, ničila mosty, prevracala autá, zablokovala cesty a odrezala od sveta viacero horských dedín. Zasahovať musela aj armáda. 

Najnovšie správy