V Tatrách ide o najhoršiu tragédiu v histórii

23.08.2019 o 19:16 - P.M.
Článok

Včerajšia tragédia v Tatrách je najtragickejšia udalosť v histórii. Zomrelo celkovo 5 ľudí a viac ako 150 bolo zranených. 

V Tatrách ide o najhoršiu tragédiu v histórii

Včerajšie vyčíňanie silných búrok v Západných Tatrách si vyžiadalo celkovo 5 obetí. Jedna obeť je zo slovenskej strany a ďalšie štyri z tej poľskej.

Za tragédiu môže silná búrka, ktorá sa nad Tatry prihnala pomerne nečakane. Udalosť, ktorá sa odohrala na v západotatranskom masíve Giewont vojde do histórie. Taký počet obetí a zranených ešte žiadna udalosť v Tatrách nespôsobila. 

 Poľskí záchranári v piatok informovali, že na poľskej strane Západných Tatier naďalej pátrajú po troch ľuďoch, ktorí sú nezvestní po štvrtkovej búrke s bleskami.

Náčelník poľskej Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby (TOPR) Jan Kryzstof v piatok povedal, že záchranári prehľadávajú svahy západotatranského masívu Giewont, ktorý blesky zasiahli. Pátrajú po troch turistoch, ktorí sa po štvrtkovej búrke nevrátili na svoje ubytovne, informovala TASR.

 Pri búrke utrpelo na poľskej strane Tatier zranenia najmenej 157 ľudí. Zranených prevažne s popáleninami, zlomeninami a problémami so srdcom previezli do nemocníc v mestách Zakopané, Nowy Targ, Limanowa, Myšlenice, Sucha Beskidzka a Krakov.

Na záchrannej operácii koordinovanej TOPR sa podieľalo päť helikoptér, 13 sanitiek a takmer 80 hasičov.

Tragédiu spôsobil úder blesku. Podľa všetkého udreli blesky do kríža na vrchole masívu a následne do reťaze, ktorá vedie k vrcholu a ktorej sa držali ľudia. 

Najnovšie správy