V tejto slovenskej obci platí mimoriadna situácia. Došla im voda

27.07.2022 o 16:00 - Veronika Salayová

V malej obci v Košickom kraji došla voda. Obec Pača sa už dlhé týždne trápi kvôli nedostatku vody. V obci starosta vyhlásil mimoriadnu situáciu. 

V tejto slovenskej obci platí mimoriadna situácia. Došla im voda
Ilustračné. Foto: unsplash

Dlhé sucho a nedostatok zrážok sa nepriaznivo podpísalo pod akútny nedostatok pitnej vody v obci Pača v Rožňavskom okrese. V obci platí už mesiac mimoriadna situácia.

V Pači nepršalo už dlhé týždne a vyschlo aj miestny potok. Podľa slov starostu aj divá zver chodí do dediny, keďže v okolitom lese voda taktiež nie je, informuje TASR. 

 „Včera nemala vodu polovica dediny,“ skonštatoval starosta obce Zagiba, a zároveň dodal, že niektorí ľudia využívali aspoň vlastné studne, i tie však postupne vysychajú.

Voda je pre obyvateľov obce dovážaná v cisternách, avšak podľa starostu je to stále málo. „Dovezú päť kubíkov a voda potom tečie 40 minút,“ dodal Zagiba pre slovenskú agentúru.

Starosta pomáha ľuďom, ako vie

Starosta si dokonca zadovážil 1000-litrovú nádrž, vodu nakupuje od vodárov a rozváža ju ľuďom po obci, aby pomohol obyvateľov v tejto neľahkej situácii.

Vody je však naďalej málo a ľudia sú s touto situáciu nespokojní. Pre kritickú situáciu sa v obci dokonca konalo aj verejné zhromaždenie. 

Samospráva obyvateľov už pred časom vyzvala na šetrenie pitnou vodou a žiadala, aby ľudia obmedzili polievanie záhrad či napúšťanie bazénov. Nedostatok vody trápi aj okolité obce. 

Problém s nedostatkom vody by podľa samosprávy dokázal vyriešiť nový vodný zdroj, ktorý sa nachádza neďaleko obce. Aktuálne študujú vlastnícke pomery predmetných pozemkov. Riešenie spojené s novým vrtom by však trvalo mesiace a starosta nevie, odkiaľ by naň obec zobrala financie, informuje TASR na záver.