Turecko zasiahlo silné zemetrasenie. Spôsobilo škody a zanechalo ranených

23.11.2022 o 08:16 - Zuzana Macháčová

Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 zasiahlo západ Turecka dnes nadránom. Otrasy spôsobili menšie škody na budovách a výpadky elektriny. Podľa úradov bolo v dôsledku tejto udalosti zranených 35 ľudí a jedna osoba je v kritickom stave.

Turecko zasiahlo silné zemetrasenie. Spôsobilo škody a zanechalo ranených
Zdroj: Reuters, PAP

K zemetraseniu došlo dnes nadránom o 4.08 hod. miestneho času v blízkosti obce Golyaka v provincii Düzce.

EMSC uviedlo, že zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 6,0. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 10 kilometrov. Následne bolo zaznamenaných viacero silných dotrasov, pričom jeden z nich dosiahol silu 4,5 magnitúdy.

Otrasy bolo cítiť aj v hlavnom meste

Podľa tureckého ministra vnútra Suleymana Soylua nie sú hlásené žiadne obete na životoch ani významné materiálne škody. Úrady uviedli, že školy v provinciách Duzce a Sakarya budú v stredu zatvorené.

Kontroly v obciach v okolí Golyaki už dokončili. Neboli hlásené žiadne vážne škody a poškodené boli len hospodárske budovy. Počas zemetrasenia došlo k výpadkom elektrickej energie, ale úrady ju už obnovujú.

Fahrettin Koca, turecký minister zdravotníctva, na sociálnych sieťach potvrdil, že v regióne Duzce bolo v dôsledku zemetrasenia zranených 35 ľudí. Jedna osoba je v kritickom stave po tom, ako v panike vyskočila z balkóna.

Turecké médiá informovali, že zemetrasenie bolo cítiť aj v Istanbule, 170 km severozápadne, a v hlavnom meste Ankara. To sa nachádza približne v rovnakej vzdialenosti juhovýchodne od Duzce.

Zemetrasenia v minulosti

Turecko sa nachádza v jednej z najaktívnejších zemetrasných zón na svete. Duzce bolo jedným z regiónov, ktoré v roku 1999 zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,4, čo bolo najhoršie zemetrasenie v Turecku za posledné desaťročia. Pri tomto zemetrasení zahynulo viac ako 17 000 ľudí. Odborníci už dlho varujú, že silné zemetrasenie by mohlo zničiť Istanbul.

V januári 2020 zasiahlo Elazig zemetrasenie s magnitúdou 6,8, pri ktorom zahynulo viac ako 40 ľudí. A v novembri toho istého roku zasiahlo Egejské more zemetrasenie s magnitúdou 7,0, ktoré zabilo 114 ľudí a viac ako 1 000 zranilo.