V Údolí smrti namerali +54,4 °C. Ohrozený bol aj svetový rekord

19.08.2020 o 16:43 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti Údolia smrti v Kalifornii namerali v nedeľu 16. augusta extrémne vysokú teplotu. Ortuť na teplomeri sa tam vyšplhala na +54,4 °C. V prípade, že sa teplota potvrdí, budú prekonané viaceré rekordy a ohrozený bude aj svetový teplotný rekord.

V Údolí smrti namerali +54,4 °C. Ohrozený bol aj svetový rekord
Ilustračná foto: zdroj: Pixabay

V oblasti Furnace Creek v kalifornskom Údolí smrti namerali 16. augusta 2020 o 15:41 lokálneho času extrémnych +54,4 °C. Táto teplota musí byť ešte verifikovaná Národným meteorologickým ústavom (NWS). 

V prípade, že by sa takáto teplota naozaj potvrdila, išlo by o najvyššiu teplotu v Údolí smrti za posledných najmenej 100 rokov, o najvyššiu augustovú teplotu, aká tam kedy bola nameraná, no takisto by bol ohrozený aj svetový teplotný rekord.

Rekord musí byť ešte verifikovaný, zdroj: NWS
Rekord musí byť ešte verifikovaný, zdroj: NWS

Najvyššia teplota, aká kedy bola na svete nameraná, dosiahla 10. júla 1913 na rovnakej stanici +56,7 °C. Avšak, dôveryhodnosť tohto údaju je vedeckou obcou výrazne spochybňovaná, najmä po prehodnotení bývalého teplotného rekordu z Lýbie.

Bývalý teplotný svetový rekord patril stanici El Azizia v Lýbii, kde bolo 13. septembra 1922 údajne až +58 °C. Po takmer 100 rokoch bol v roku 2012 tento údaj prehodnotený Svetovou meteorologickou organizáciou a údaj označili za nekorektný.

Svetová meteorologická organizácia uznala, že rekord z roku 1913 v Údolí smrti znovu prehodnotí. Aj keby bol tento rekord odobratý, stále by najvyššia teplota patrila Údolí smrti, keďže 1. júla 1913 tam namerali +53,9 °C.

Dôveryhodnosť meraní vo Furnace Creek je nízka aj z toho dôvodu, že v blízkosti meteorologickej stanice sa nachádzajú solárne panely či vyústenie klimatizačnej jednotky. Radiačný kryt teplomeru a teplomer sa takisto nachádzajú v blízkosti ďalšej elektroniky.

Najnovšie správy