V USA zúri požiar a stále sa rozširuje. Evakuovali ďalších ľudí

20.07.2021 o 06:37 - Veronika Sádovská

Na území USA zúri momentálne asi 80 veľkých požiarov. Jeden z nich, najväčší, sa neustále rozširuje a podnecuje ďalšie evakuácie obyvateľov.

V USA zúri požiar a stále sa rozširuje. Evakuovali ďalších ľudí
zdroj: National Wildfire Coordinating

Požiare zúria v niekoľkých štátoch. Okrem Kalifornie, aj v Oregone, kde sa momentálne nachádza aj najväčší požiar na území USA. Ten sa v pondelok rozprestieral na ploche vyše 1174 štvorcových kilometrov. To je viac ako polovica rozlohy Bratislavského kraja.

Záchranné jednotky už evakuovali vyše 2 000 obyvateľov, pričom stále prichádzajú nové príkazy na vysídlenie ľudí.

Pod kontrolu sa už podarilo dostať asi len štvrtinu tohto obrovského požiaru. Hasenie komplikuje silný vietor, sucho, ale aj silné búrky, ktoré môžu podnietiť vznik nových ohnísk. Napríklad aj rýchlo sa šíriaci požiar v oblasti kalifornskej turistickej oblasti Tahoe vznikol po údere blesku. Ďalej ho rozdúchal silný vietor a momentálne horí na ploche asi 80 kilometrov štvorcových.

Na družicových snímkach vidieť obrovský oblak dymu z požiarov, ktorý sa tiahne naprieč Amerikou - od južného Oregonu až po Kanadu. Bojuje s nimi vyše 20 000 hasičov a pomocného personálu a dokopy sa rozprestierajú na ploche asi 10 117 kilometrov štvorcových.

Aj v Kanade bojujú s niekoľkými desiatkami požiarov. Približne 30 nových vzniklo v Britskej Kolumbii a v provincii Ontario.