V utorok bude na západe dusno. Popoludní hrozia búrky

17.05.2022 o 06:00 - Ľubomír Franko

Teplé počasie a najmä dusno bude v utorok dopoludnia trápiť západné Slovensko. Popoludní dorazia búrky, ktoré zasiahnu najmä západnú polovicu Slovenska. 

V utorok bude na západe dusno. Popoludní hrozia búrky

V priebehu utorka bude nad našim území veľmi vlhký vzduch. Ešte predtým, ako popoludní dorazia búrky, nás čaká teplé, no najmä dusné počasie. Dôvodom vysokej vlhkosti je aj dážď, ktorý sa na západe vyskytol počas noci.

Už ráno bude na západe Slovenska vlhko a zároveň pomerne teplo. Teplota by mala na Slovensku do 14-tej hodiny vystúpiť na +17 až +23 °C, v Trenčianskom a Žilinskom kraji už bude chladnejšie, len od +13 do +17 °C.

Voči pondelku bude na celom území výrazne chladnejšie. Najmä západná polovica Slovenska musí počítať s poklesom teplôt asi o 10 °C.

Pokles teplôt bude najvýraznejší v Trenčianskom kraji, zdroj: iMeteo.sk
Pokles teplôt bude najvýraznejší v Trenčianskom kraji, zdroj: iMeteo.sk

Z definície dusna vyplýva, že dusno sa vyskytuje vtedy, keď tlak vodnej pary v atmosfére presiahne hodnotu 18,7 hPa. Ľudské teplo sa ochladzuje vyparovaním potu a práve nad touto hranicou je už táto schopnosť obmedzená.

Ako môžeme vidieť na mapke nižšie, dusno bude najmä v Podunajskej nížine, inde by sa dusno vyskytnúť nemalo.

Výskyt dusna v utorok o 14:00, zdroj: iMeteo.sk
Výskyt dusna v utorok o 14:00, zdroj: iMeteo.sk

Vzhľadom na vysokú vlhkosť a prechod studeného frontu sa popoludní očakáva dážď, prehánky a búrky. Tie môžu byť ojedinele aj intenzívne, sprevádzané najmä prívalovými zrážkami.

Búrky, prehánky a dážď prinesú ochladenie na celé územie, no najmä zabezpečia chýbajúcu vlahu a spôsobia prechodné ochladenie. 

Dusno by sa počas najbližších dní už vyskytovať nemalo. Vráti sa k nám najskôr cez víkend, kedy očakávame aj veľmi vysoké teploty, ktoré môžu presiahnuť +30 °C.