Vandali v Británii zničili 10-tisíc ročnú prírodnú pamiatku

16.06.2018 o 16:49 - Ľ.F.
Článok

Tisíce rokov stáli nádherné skaly na vrcholoch klifov v národnom parku Yorkshire perfektne vyvážené. V priebehu niekoľkých sekúnd ich vandali zničili.

Vandali v Británii zničili 10-tisíc ročnú prírodnú pamiatku
foto: SWNS

Bradká Brimham Rocks sa týčia do výšky až deviatich metrov a sú prírodnou dominantou regiónu North York Moors. Túto prírodnú pamiatku ročne navštívia tisícky turistov, ktorí prišli obdivovať krásy prírody. 

Zaujímavosťou tejto lokality sú skaly, ktoré sú umiestnené na vrcholoch týchto bradiel. Od konca doby ľadovej, ktorá skončila približne pred 12-tisíc rokmi tieto skaly pretvarujú eolické, glaciálne, chemické  a hydrologické procesy. Skaly boli teda tvarované vetrom, chemickým rozpúšťaním, ľadovcami a vodou.

Postupne sa vytvarovali do zaujímavých tvarov a vznikli o nich miestne povesti a porekadlá. Niekomu skaly pripomínali korytnačku, iným zas tancujúceho medveďa, ťavu či strážneho psa. Skaly stáli na vrcholoch bradiel perfektne vyvážené.

Podľa informácii polície sa 1. júna o 20:45 miestneho času k pamiatke dostala pätica vandalov, ktorí z neznámych príčin začali tlačiť skaly dolu z útesu. Podarilo sa im pamiatku totálne zničiť, pričom padajúce skaly poškodili ďalšie prírodné pamiatky, ktoré sa nachádzali pod bradlom.