Včera na Slovensku padali teplotné rekordy. Aké počasie nás čaká dnes?

21.11.2021 o 06:01 - Dominik Cenkner

Ako sme vás informovali ešte v piatok, tento víkend má byť z hľadiska počasia pomerne teplý. Včera sa dokonca na niektorých staniciach prepisovali rekordy. S podobným počasím treba počítať aj dnes, aj keď sa oproti včerajšku mierne ochladí.

Včera na Slovensku padali teplotné rekordy. Aké počasie nás čaká dnes?
Ilustračné foto, zdroj: Edita Vargová-Bystrická

Počasie u nás bude ovplyvňovať od juhu až juhovýchodu zasahujúca slabnúca tlaková níž. Okrem toho však nad Francúzsko, Nemecko a Poľsko postúpi od severu studený front.

Nedeľa preto prinesie oblačné až zamračené počasie, ktoré budú kaziť navyše aj hmly. Menej oblačnosti bude najmä popoludní na horách a ojedinele aj v nižších polohách. Ojedinele treba počítať s mrholením.

Maximálna denná teplota sa dnes bude pohybovať v rozmedzí od +6 °C do +11 °C. Pri slnečnom počasí bude teplejšie, do +13 °C.

Fúkať bude slabý vietor. Len na severe a východe prevažne južný vietor s rýchlosťou do 5 m/s.

Sobotné teplotné rekordy

Včera panovalo na Slovensku podobné počasie ako má byť aj dnes. Na miestach, kde sa rozplynuli hmly a oblačnosť bolo aj veľmi teplo.

Podľa SHMÚ, práve vietor a nízka oblačnosť sa postarali o netypické rozloženie teploty vzduchu. Na teplotných mapách možno vidieť aj najteplejší pás siahajúci od Gabčíkova po Bardejov.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk
 
Najvyššie teploty stúpali v Banskobystrickom kraji, ale aj na dolnom Spiši. Podľa operatívnych údajov SHMU, bol rekord maximálnej dennej teploty počas včerajšieho dňa prekonaný na staniciach Lučenec - Boľkovce (takmer 17 °C), Dudince (15 °C), Spišské Vlachy (takmer 15 °C) a Banská Bystrica (14 °C).

To, že naše malé Slovensko dokáže priniesť značné teplotné rozdiely, dokazujú oblasti Abov a Turniansko. Teplota tam vystúpila len do +5 °C.