Včera sme na Slovensku zaznamenali jarných +15,3 °C. Čomu za to vďačíme?

06.12.2020 o 11:50 - Dominik Cenkner
  • Článok

Prvý decembrový víkend sa nesie v znamení jarných teplôt. Kedysi Mikuláš chodil na saniach, dnes musí použiť koč, alebo iný dopravný prostriedok na kolesách.

Včera sme na Slovensku zaznamenali jarných +15,3 °C. Čomu za to vďačíme?
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Nielenže sa na našom území nenachádza sneh, nepočítajúc Vysoké Tatry, ale ani teploty nenaznačujú, že už začala meterologická zima. Nebyť silného vetra mohli by sme na niektorých miestach chodiť v jarnom oblečení.

Počas včerajšieho dňa bolo najteplejšie na juhovýchode krajiny. Hneď viaceré meteostanice hlásili teplotu nad +14 °C, niektoré dokonca prekonali hranicu +15 °C.

Medzi také stanice patrí aj tá v Orechovej. Včera popoludní tam namerali teplotu +15,3 °C. Podobne teplý 5. december bol napr. v roku 1961, 1992 alebo 2011.

Foto: shmu.sk
Foto: shmu.sk

V spomínanom roku 1961 bolo v Hurbanove +14,5 °C, v Poprade bolo dokonca +16,3 °C. Táto hodnota je pre toto mesto pod Tatrami doteraz platná najvyššia decembrová teplota vzduchu vôbec.

A čomu môžeme vďačiť za tak vysoké teploty? Ide o súbeh viacero faktorov, medzi ktorými nesmieme zabudnúť na prílev teplého vzduchu od juhu až juhovýchodu či tzv. fénový efekt.

Najnovšie správy