Včerajší deň priniesol búrky do celej strednej Európy

27.06.2020 o 05:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Posledný júnový piatok priniesol búrky do takmer celej strednej Európy. Sprevádzané boli prívalovými zrážkami, krúpami, ale nechýbal ani silný vietor, ktorý spôsobil škody najmä v Poľsku.

Včerajší deň priniesol búrky do celej strednej Európy
Ilustračné. Foto: Pavol Kovaľ

Na Slovensku sa v piatok začali vyskytovať búrky už v skorých ranných hodinách na Záhorí. Postupne sa línia búrok presúvala na východ, kam dorazila v podvečerných hodinách. Večer sa navyše začali tvoriť ďalšie búrky v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.

Búrky boli u nás sprevádzané prívalovými zrážkami, ktoré dopoludnia zaplavili miestne komunikácie v obci Čáry a jej blízkom okolí. Naopak popoludní opäť ochromili Prešov, ktorého kanalizácia nezvládla nápor vody a zalialo niektoré ulice, napr. tú pri Mestskej športovej hale. Vo večerných hodinách potom búrky vyčíňali na Liptove, kde tok Revúca, južne od Ružomberka, dosiahol 2. SPA.

Z údajov zrážkomerných staníc vyplýva, že počas piatka najviac zrážok spadlo na Liptove. V Liptovskej Lúžnej namerali 91,2 mm zrážok, v Liptovskej Osade 81,5 mm, v Partizánskej Ľupči 71,2 mm a napr. v Ružomberku rovných 54 mm zrážok. Cez 55 mm namerali aj v Holíči či v Terchovej.

Nepriaznivé počasie sužovalo aj našich susedov. Juh Poľska zasiahli bleskové povodne, ktoré vytopili niekoľko miest. V okolí Krakova padali krúpy s priemerom okolo 3-4 cm a v dedinke Przedłęcze zas vietor strhol strechy z najmenej troch budov. Prívalové zrážky spôsobili problémy aj v maďarskom Miškovci, keď časť mesta zaliala voda.

Napokon večer zasiahli silné búrky aj východ Českej republiky, kde boli taktiež sprevádzané intenzívnymi zrážkami a krupobitím. Voda zaliala ulice v Ostrave, pričom riečka Polančica, ktorá tečie neďaleko mesta, dosiahla po 20:30 h storočný prietok.

Aj dnes sa očakávajú na Slovensku búrky, podľa všetkého však nemajú byť také intenzívne ako tomu bolo včera.

Najnovšie správy