Včerajšie búrky v číslach: Vyše 17 tisíc bleskov a množstvo zrážok

18.08.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Pondelok priniesol na Slovensko intenzívne búrky, ktoré spôsobili množstvo škôd. Meteorológovia, čo sa zrážok týka, hovoria o najextrémnejších búrkach tohto roku.

Včerajšie búrky v číslach: Vyše 17 tisíc bleskov a množstvo zrážok
Ilustračné. Foto: Richard Stuller

Búrky sa už od ranných hodín vyskytovali na západnom Slovensku, kde nakoniec mali aj najextrémnejšie prejavy. A to najmä kvôli prívalovým zrážkam.

Konkrétne v obci Veľké Kosihy spadlo počas búrky až extrémnych 193,6 mm. Pre lepšiu predstavu je to ako keby ste vyliali takmer 200 litrov vody na meter štvorcový pôdy. Extrémne zrážkové úhrny však evidovali aj ďalšie stanice. V obci Trávnik za krátky čas namerali 126,2 mm a v obci Zemianska Olča 110,2 mm.

Historický rekord sa však neprepisoval. Ten aj naďalej drží obec Salka, nachádzajúca sa pri Štúrove, kde počas zrážok od 12. do 13. júla 1957 spadlo až 231,9 mm, pričom počas búrky spadlo za 65 minút až 228,5 mm.

Plné ruky práce mali hasiči. Tí kvôli búrkam zaznamenali vyše 100 výjazdov. Najviac ich bolo v Trnavskom a Bratislavskom kraji, a to konkrétne 35 resp. 34.

Blýskalo sa aj v ďalších krajinách Európy, Foto: blitzortung.org
Blýskalo sa aj v ďalších krajinách Európy, Foto: blitzortung.org

Poriadne vysoké čísla zaznamenali aj detekcie bleskov. Z dostupných údajov vyplýva, že na Slovensku včera udrelo približne 17 373 bleskov. Celkovo v Európe udrelo vyše 433 tisíc bleskov.

Aj dnes sa na našom území môžu vyskytnúť búrky, ktoré budú miestami intenzívne. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať TU.

Najnovšie správy