Vďaka spolupráci ESA a NASA zistíme viac o oblasti za polárnymi kruhmi

08.07.2020 o 18:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Európski a americkí vedci sa chystajú získať jedinečný pohľad na oblasť za polárnymi kruhmi. Ich vesmírne agentúry totiž priniesli zaujímavý projekt, prostredníctvom ktorého by mali získať oveľa lepšie informácie.

Vďaka spolupráci ESA a NASA zistíme viac o oblasti za polárnymi kruhmi
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Európske zariadenie s označením Cryosat-2 dostalo povolenie zmeniť výšku na obežnej dráhe, vďaka čomu sa výrazne zvýši počet spoločných náhodných pozorovaní, ktoré robia aj Američania prostredníctvom misie Icesat-2.

Jedným z výsledkov tejto novej stratégie budú prvé spoľahlivé mapy hrúbky morského ľadu v Antarktíde. V súčasnosti im údaje skresľuje prípadná vrstva snehu, ktorá zakrýva skutočnú hĺbku ľadu.

Vedci sa domnievajú, že touto spoluprácou prostredníctvom rôznych nástrojov budú môcť z daných oblastí získať nielen nové atmosférické, ale aj oceánske poznatky.

Kompetentní preto hovoria doslova o revolúcii. „Možno sa nám takáto spolupráca už nikdy nepodarí,“ povedal vedúci misie Esa´s Cryosat, Tommaso Parrinello.

Okrem toho začína ESA a NASA spolupracovať na novom zariadení s označením Cristal. To by malo zmapovať ľad v dvoch frekvenčných pásmach. Misia by sa mala uskutočniť približne v roku 2030.

Najnovšie správy