Vďaka výdatnému sneženiu otvárajú zjazdovku v Lomnickom sedle

08.02.2020 o 07:31 - Peter Minárik
  • Článok

Výrazná snehová nádielka v uplynulých dňoch umožnila konečne otvoriť jednu z najstrmších zjazdoviek na Slovensku.

Vďaka výdatnému sneženiu otvárajú zjazdovku v Lomnickom sedle

"Na 1240 metrov dlhej zjazdovke v Lomnickom sedle je aktuálne od 100 do 200 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré. Z nadmorskej výšky 2190 metrov si tak budú môcť lyžiari užiť spolu 5,5 kilometra dlhú trať až do Tatranskej Lomnice," Informoval o tom obchodno-marketingový manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský s tým, že za posledné dni nasnežilo 50 centimetrov snehu navyše.

Jednu z najstrmších slovenských zjazdoviek pritom otvorili o dva mesiace neskôr, ako v sezóne 2018/2019.

Priemerný sklon svahu v Lomnickom sedle je 46,91 percenta a prevýšenie čiernej trasy je 439 metrov. Zjazdovka je špecifická a rovnako aj jej úprava. "V exponovanom teréne je miestami sklon viac ako 40 stupňov. Ratrak teda musia vždy ukotviť na kotviaci bod. Pri nočnej úprave sa navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke," objasnil Brodanský.

Svah je sondovaný a monitorovaný Horskou záchrannou službou, ktorá určuje, či je možné v Lomnickom sedle lyžovať, alebo je zjazdovka uzavretá pre zvýšené riziko pádu lavín. "Skúsení lyžiari môžu využiť aj tzv. Francúzsku muldu, ktorá je jednou z variant, ako zlyžovať Lomnické sedlo. Francúzska mulda je juhozápadnou cestou Lomnického sedla.

Náročná trať freeridového typu má dĺžku 1380 metrov a prevýšenie 408 metrov," doplnil Brodanský s tým, že sprevádzkovaním Lomnického sedla sa teda v sobotu skompletizuje počet otvorených zjazdoviek v Tatranskej Lomnici. Všetky budú otvorené a zasnežené v plnom profile.

(zdroj: TASR)

Najnovšie správy