Večer príde od severozápadu studený front a prinesie silné búrky

- P.M.
Článok
Pred nami je ďalšia vlna nepriaznivého počasia. Po celkom pokojnom a teplom víkende začne večer počasie ovplyvňovať studený front.

Víkend zatiaľ prináša pokojné a veľmi teplé počasie. Teploty sa opäť na viacerých miestach pohybovali okolo hranice +30°C. Najteplejšie bolo včera v Bratislave, kde sa teplota dostala až na +31,9°C. Ešte teplejšie bude počas dnešného dňa, ale už večer sa treba pripraviť na výrazné zhoršenie počasia.

Počasie ovplyvní studený front

Do našej oblasti postupuje zvlnený studený front, pred ktorým ešte po okraji vysokého tlaku vzduchu prúdi aj nad naše územie teplý a vlhký vzduch. Ten sa ešte počas dnešného dňa bude prehrievať, labilizovať a pripraví sa tak živná pôda pre večerné a nočné búrky.

Búrky už popoludní na horách

S búrkami počítajte už počas dnešného dňa v oblasti horských polôh. Popoludní sa bude vytvárať kopovitá oblačnosť a búrky budú sprevádzané predovšetkým prívalovými zrážkami. Výraznejšie búrky však prídu večer.

Nad východnou polovicou Českej republiky a nad Rakúskom sa budú počas popoludnia vytvárať búrky, ktoré sa vďaka dynamike naviažu do väčších zhlukov a vytvoria búrkovú líniu, ktorá bude postupovať vo večerných hodinách nad naše územie.

Pre východné oblasti Českej republiky vydal tamojší Český hydrometeorologický ústav výstrahu 2.stupňa. Podobne vydali aj rakúski meteorológovia výstrahu 2.stupňa pred silnými búrkami pre východné oblasti Rakúska pri hraniciach so Slovenskom.

Noc bude opäť divoká

Prvé búrky sa začnú na krajnom západe, Záhorí a na severozápade objavovať zrejme okolo 18:00, ale výraznejšie búrky prídu okolo 20:00. Na čele frontu by búrky mali byť sprevádzané nárazovým vetrom s rýchlosťou až do 25 m/s. Búrky by mali byť potom sprevádzané predovšetkým intenzívnym prívalovým dažďom a ojedinele aj krupobitím.

Najvýraznejšie prejavy budú mať búrky v severozápadnej polovici územia. Počas noci sa budú presúvať ďalej na východ.

V druhej polovici noci a skoro ráno začnú búrky od severozápadu ustávať. Počas pondelka by sa mali vyskytovať na východe a miestami aj na severe územia, kde budú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami.

Detailnejšie informácie o počasí vo Vašom okrese nájdete TU.