Večer zasiahnu Slovensko od západu búrky. Môžu byť aj silnejšie

03.10.2020 o 12:05 - Peter Minárik
  • Článok

Po dnešnom pomerne teplom dni nás vo večerných a v nočných hodinách zasiahnu búrky. Tie by sa nad naše územie mali prihnať od západu z Maďarska a z Rakúska, kde sa očakávajú aj výraznejšie búrky.

Večer zasiahnu Slovensko od západu búrky. Môžu byť aj silnejšie

Slovensko dnes zasiahnu po dlhšej dobe búrky, ktoré by mohli byť aj výdatnejšie. Postará sa o ne studený front, ktorý bude postupovať po okraji tlakovej níže, ktorá dnes prinesie veterné počasie do mnohých oblastí Európy.

Tlaková níž Brigitte dnes bude prinášať silný vietor, ktorý zasiahne viaceré regióny Európy. V Alpách by malo byť najveternejšie, tu by nárazy vetra mohli presahovať rýchlosť 150 km/h. Fúkať bude aj na našom území. Nárazy by mali dosahovať 60 až 90 km/h, na horách cez 100 km/h.

Silný vietor dnes bude fúkať z juhu, avšak vo večerných hodinách začne vietor naberať na sile. To sa k nám už bude blížiť studený front, ktorý prinesie dominantnú zmenu v počasí. Pred ním k nám ešte prúdi teplý vzduch od juhu, vďaka čomu dnes pôjdu teploty aj cez +25 °C, no zajtra sa už výraznejšie ochladí. Okrem zmeny teplôt nás však čakajú aj búrky.

Tie sa začnú tvoriť na studenom fronte v oblasti Slovinska, Česka a Rakúska, kde by mali byť búrky silnejšie sprevádzané krúpami a nárazovým vetrom. Meteorológovia vydali výstrahu až 2. stupňa.

Búrky by sa mali formovať predovšetkým na čele studeného frontu, ktorý by vo večerných hodinách mal doraziť aj na Slovensko.

Búrky, na čele studeného frontu by sa mali na naše územie prihnať medzi 20:00 až 23:00 z Rakúska a z Maďarska. Najnebezpečnejšie by mali byť búrky pri svojom príchode. Mal by totiž ešte viac silnieť južný až juhozápadný vietor.

Vietor by mal postupne slabnúť a najnebezpečnejším sprievodným javom búrok bude prívalový dážď. Búrky by mali počas nočných hodín postupovať západným Slovenskom a postupne prejdú do dažďa. Zajtra sa ochladí.

Najnovšie správy