Vedci majú obavy. Hrozí, že vybuchne nebezpečná podmorská sopka

17.11.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

V hlbinách Tichého oceánu hrozí, že dôjde k výbuchu veľkej podmorskej sopky. Sopka je nepokojná a vykazuje znaky blížiacej erupcie. 

Vedci majú obavy. Hrozí, že vybuchne nebezpečná podmorská sopka
Zdroj: volcano.si.edu

Služba USGS informovala o reálnej hrozbe výbuchu podmorskej sopky Ahyi, ktorá sa nachádza na severnom okraji Severných Marián v Tichom oceáne.

Podľa nich všetko nasvedčuje k tomu, že sopka sa stala aktívnou v polovici októbra, kedy hydroakustické senzory na ostrove Wake začali zaznamenávať signály v súlade s aktivitou z podmorského vulkanického zdroja.

Rovnako aj seizmické stanice patriace Japonsku a ostrovu Guam v úzkej spolupráci so špecialistami z Tahiti vykazujú známky seizmickej aktivity v blízkosti pohoria Ahyi. Zdroj tejto aktivity je na alebo v blízkosti podmorskej hory Ahyi.

Sopka je pod drobnohľadom

Okrem toho satelitné snímky zo 6. novembra ukazujú zmenu farby na povrchu oceánu v mieste Ahyi. 

Celkovo všetky tieto údaje silne naznačujú, že Ahyi je zdrojom aktivity, napriek tomu, že v oblasti je niekoľko ďalších podmorských sopiek, informuje USGS.

V súčasnosti však podľa odborníkov nejestvujú žiadne známky bezprostrednej erupcie, aj keď lodiam bol preventívne vydaný zákaz priblíženia sa k oblasti sopky.

Výbuch by mohol byť nebezpečný

Vulkanológovia budú túto podmorskú sopku veľmi pozorne sledovať. Potenciálna erupcia by mohla byť veľmi nebezpečná až katastrofická v závislosti od sily výbuchu. 

Podmorská sopka Ahyi je veľká kužeľovitá podmorská sopka. Jeho najvyšší bod je 79 metrov pod hladinou Tichého oceánu.