Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Pokrýva plochu 200 km2 a je stará 4,5 tisíc rokov

03.06.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Vedci z Austrálie našli v oceáne rastlinu, ktorá je najväčšia na svete a je stará až 4,5 tisíc rokov. Na prvý pohľad rastlina vyzerá ako podmorská lúka, no v skutočnosti ju tvorí len jedna rastlina – Posidonia australis.

Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Pokrýva plochu 200 km2 a je stará 4,5 tisíc rokov
Foto: NY times

Austrálski vedci z University of Western Australia a Flinders University objavili najväčšiu rastlinu na svete − je ňou Posidonia australis.

Nejde o nový druh rastliny, pretože túto podmorskú rastlinu už vedci poznali aj predtým, avšak si mysleli, že ide o akúsi podmorskú trávu, pripomínajúcu na prvý pohľad jarnú cibuľku.

Najnovšie výskumy však ukázali, že v skutočnosti ide o jednu jedinú rastlinu, ktorá sa rozprestiera na ploche 200 km2 a je stará 4,5 tisíc rokov, uvádzajú vedci v novej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society.

Ako je to možné?

Výskumný tím zbieral vzorky tráv v 10 rôznych oblastiach Shark Bay pri najzápadnejšom cípe Austrálie. Výskumníci následne analyzovali a porovnávali DNA tráv a zistili, že DNA všetkých tráv je identické. 

Elizabeth Sinclairová z University of Western Australia a autorka štúdie, uviedla, že si spomína na veľké vzrušenie, keď si uvedomila, že je to len jedna rastlina.

Táto špecifická rastlina sa rozmnožuje samoklonovaním a vedci predpokladajú, že rastlina má už asi 4 500 rokov.

Čo je však podľa vedcov fascinujúce, že rastlina prežila rôzne klimatické zmeny a nielenže prežila, ale sa aj množila ďalej. V súčasnosti pokrýva plochu takmer 200 kilometrov štvorcových. 

Týmto údajom jej patrí prvenstvo ohľadom veľkosti rastlín na svete a nepochybne ide o najväčší živý organizmus na svete.

Rastlina síce dosiahla obrovskú veľkosť a vek, otázkou však zostáva, či bude schopná odolať moderným klimatickým zmenám. Výskumníčka Elizabeth Sinclairová tvrdí, že je možné, že táto unikátna rastlina prežije aj náročné klimatické zmeny.