Vedci objavili nový druh polárnych medveďov. Nepotrebujú morský ľad

19.06.2022 o 18:20 - Veronika Sádovská

Vedci objavili v Grónsku doteraz neznámu populáciu ľadových medveďov, ktorá nezávisí od morského ľadu.

Vedci objavili nový druh polárnych medveďov. Nepotrebujú morský ľad
Ilustračný obrázok, zdroj: shutterstock

Tento nový druh ľadových medveďov bol izolovaný od ostatných druhov stovky rokov. Objaviť sa ho podarilo až teraz.

Morský ľad sa v dôsledku globálneho otepľovania stále viac topí a spôsobuje problémy najmä ľadovým medveďom. Teraz však výskumný tím pod vedením Kristin Laidre z Washingtonskej univerzity spravil zaujímavý objav.

Predtým neznáma populácia ľadových medveďov nezávisí od morského ľadu. Namiesto toho sa zvieratá uspokoja so sladkovodným ľadom v blízkosti ľadovcov, ktoré sa vlievajú do mora.

Známe populácie ľadových medveďov sa pri love tuleňov vo veľkej miere spoliehajú na morský ľad. Rozsah morského ľadu v Arktíde sa však v posledných desaťročiach v dôsledku klimatických zmien zmenšuje.

V novoobjavenej populácii je údajne okolo sto jedincov. „Vieme, že táto populácia bola oddelená od ostatných populácií ľadových medveďov najmenej niekoľko stoviek rokov,“ vysvetľuje spoluautorka Beth Shapiro z Kalifornskej univerzity.

Nepodarilo sa im ich objaviť, pretože región je málo preskúmaný kvôli nepredvídateľným poveternostným podmienkam, drsným horám a silným snehovým zrážkam. Vedeli, že v tejto oblasti nejaké medvede sú, ale vôbec si nepredstavovali, aké môžu byť výnimočné.

Sladkovodné ľadové medvede sú geneticky najviac izolovanou populáciou ľadových medveďov na Zemi. Vedci uviedli, že na lov využívajú aj morský ľad, ktorý zamrzne priamo na pobreží. To je však možné iba v tejto oblasti len štyri mesiace v roku.

Objav novej populácie by mohol dať nádej, píšu vedci. Jedným dychom ale dodávajú, že takto sa nemôžu zachovať všetky druhy ľadových medveďov.

„Nemyslím si, že ľadovcový biotop bude hostiteľom veľkého množstva ľadových medveďov. Nie je ich dosť. Naďalej očakávame, že počet ľadových medveďov v Arktíde bude v dôsledku klimatických zmien prudko klesať," povedala Laidre.