Vedci objavili poruchy v magnetickom poli Zeme. Čo to pre nás znamená?

23.07.2020 o 14:15 - Veronika Salayová
  • Článok

V oblasti južného Atlantiku dochádza k zvláštnym magnetickým anomáliám. Vedci zisťujú, čo sa deje. 

Vedci objavili poruchy v magnetickom poli Zeme. Čo to pre nás znamená?
Ilustračné. Foto: unsplash

Vedci z univerzity v Liverpoole odhalili, že v oblasti južného Atlantiku sa magnetické pole začalo správať veľmi čudne. V tejto oblasti dochádza k zvláštnym magnetickým anomáliám, ktoré sa zrejme opakovali už aj v minulosti, informuje ČT 24 a PNAS

K rovnakým anomáliám podľa tímu vedcov dochádzalo aj zhruba pred 11 miliónmi rokmi. Je teda pravdepodobné, že ide o opakovaný jav alebo proces. 

Anomália sa vyskytuje v oblasti medzi pobrežiami Južnej Ameriky a Afriky. Ide o miesto, kde je magnetické pole Zeme najslabšie, a súčasne ide o oblasť zvýšenej radiácie. Táto anomália je taká silná, že tu dokonca dochádza k poruchám satelitov, ako informuje štúdia PNAS.

Magnetický pól sa posúva z oceánu nad juhoamerický kontinent a podľa mnohých vedcov ide o príznak prepólovania magnetického poľa Zeme.

Misia Swarm nedávno potvrdila, že geomagnetické pole našej planéty slabne. Počas posledných dvoch storočí zoslablo približne o 15 %. Severný magnetický pól Zeme sa pohybuje a nepredvídateľne sa presúva z oblasti kanadskej Arktídy smerom na Sibír. Prekvapivé je to, že „cestuje“ pomerne rýchlo. 

Podľa viacerých vedcov sa magnetické pole Zeme už niekoľkokrát preklopilo. Podľa nich sa táto zmena odohrala priemerne každých 200- až 300-tisíc rokov.

Podľa všetkého, počas týchto období v minulosti nedošlo k zásadným zmenám v životných formách. To znamená, že preklopenie magnetických pólov zrejme nie je pre ľudstvo fatálne, ale k určitým nemalým zmenám by určite došlo.

Zatiaľ nie je príliš jasné, aký to má vplyv na život na Zemi, ani čo by presne prepólovaniu prinieslo. Predpokladá sa, že táto zmena by mohla mať vplyv na zmenu klímy a došlo by aj k oslabeniu ochrany ľudstva pred škodlivými vplyvmi Slnka, čo by sa mohlo podpísať na zdraví obyvateľov.

Najnovšie správy