Vedci sledovali najchladnejšiu tropickú búrku. Mala teplotu -111 °C

30.03.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počas leta sa často tvoria majestátne búrkové mračná, ktoré pripomínajú kovadlinu. Na vrchole týchto oblakov býva veľmi nízka teplota. Americkí meteorológovia v jednom z nich pomocou družice namerali rekordný mráz -111 °C.

Vedci sledovali najchladnejšiu tropickú búrku. Mala teplotu -111 °C
Ilustračné foto, zdroj: thoughtco.com

Na konci roka 2018, konkrétne 29. decembra, prelietala americká družica NOAA-20 nad oblasťou južne od rovníka v Tichom oceáne. A práve tam na vrchnej časti oblaku namerala túto rekordne nízku teplotu.

Kľúčovým pojmom pri vysvetlení tohto javu je tzv. prestreľujúci vrcholok. Ide o časť hornej hranice oblačnosti búrok, ktorá sa vyskytuje nad jadrom oblaku typu cumulonimbus. Práve tu vrcholia výstupné prúdy búrky. Tieto vrcholky, ktoré majú podobu akejsi „bubliny“, prerastajú nahor samotnú kovadlinu búrky.

Podľa meteorológov ich môžeme pozorovať jednak vďaka tieňom vrhnutým na okolitú nižšiu oblačnosť búrky, ale spravidla taktiež aj vďaka výrazne nižšej teplote, než aká sa vyskytuje v ich bezprostrednom okolí.

Nevydrží ale dlho, väčšinou len niekoľko sekúnd. Ich teplota môže vďaka tomu, ako vysoko dosiahnu, mať výrazne nižšie hodnoty než je bežná teplota vzduchu v tejto oblasti atmosféry. A práve to sa prihodilo aj v tomto prípade - vrchol oblaku siahal do výšky približne 20,5 kilometrov.

Čím chladnejšia búrka, tým nebezpečnejšie počasie

Spomínané prestreľujúce vrcholky sú pomerne bežnou záležitosťou, v tomto prípade sa len objavilo niekoľko priaznivých faktorov súčasne. Opísali ich vedci v odbornom časopise Geophysical Research Letters.

Hlavným faktorom bola tzv. Maddenova-Julianova oscilácia. Teda jav, ktorý v jednej zo svojich fáz pomáha tvorbe búrok.

Autori, ktorí spomínanú búrku analyzovali, poukazujú na to, že takýchto superchladných búrok v posledných rokoch pribúda. Podľa nich budú v budúcnosti ešte častejšie.

Vedci upozorňujú, že tieto poznatky sú veľmi dôležité. Platí totiž, že čím chladnejšia je búrka, tým pravdepodobnejšie je jej výsledkom nebezpečné počasie - silné búrky či povodne. V sledovanom prípade k tomu našťastie nedošlo, nakoľko sa búrka vyskytla mimo obývanú oblasť.

Najnovšie správy