Vedci zistili, kde je najčistejší vzduch na našej planéte

05.06.2020 o 09:20 - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci prišli na to, kde sa nachádza oblasť s najčistejším vzduchom na Zemi. Toto miesto je od nás poriadne vzdialené. 

Vedci zistili, kde je najčistejší vzduch na našej planéte
Foto: CNN

Vedci tvrdia, že identifikovali najčistejší vzduch na svete bez častíc spôsobených ľudskou činnosťou. Najčistejší vzduch na svete je nad Južným oceánom, ktorý obklopuje Antarktídu, informuje CNN.

Vedci z Colorado State University vypracovali prvú štúdiu vôbec o zložení bioaerosólov, ktoré znečisťujú ovzdušie, a identifikovali atmosférický región, ktorý zostáva nezmenený aj napriek ľudskej činnosti.

Zistili, že ľudská aktivita oblasť nad Južným oceánom doteraz nezmenila. „Oblasť nad Južným oceánom je jedným z mála miest na Zemi, ktoré bolo minimálne ovplyvnené antropogénnymi činnosťami,“ uviedol vedec Thomas Hill. 

Vedkyňa Sonia Kreidenweis taktiež potvrdila, že v pozorovanom vzduchu v tejto oblasti nie sú žiadne aerosóly pochádzajúce z ľudskej aktivity, ako napríklad zo spaľovania fosílnych palív, poľnohospodárskej činnosti a pod. 

Z miesta odobrali vzorky vzduchu a odborníci  zistili, že výsledky poukazujú na výrazný rozdiel oproti všetkým ostatným štúdiám z oceánov na severnej pologuli či v oblasti subtrópov.

Výskumníci preto tento región označili za najčistejší na Zemi. 

 

Najnovšie správy