Vedci zistili, že našu Zem čakajú častejšie a väčšie búrkové systémy

12.06.2020 o 07:36 - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci varujú, že ak sa nedôjde k zníženiu globálnych emisií, tak v niektorých častiach sveta sa v nasledujúcich 80 rokoch vyskytnú väčšie a častejšie búrkové systémy, ktoré môžu viesť k extrémnym vlnám pri pobrežných mestách. 

Vedci zistili, že našu Zem čakajú častejšie a väčšie búrkové systémy
Foto: pexels

Globálne otepľovanie spôsobené nárastom emisií skleníkových plynov vytvára každoročný nárast silnejších búrkových vetrov, ktoré spúšťajú masívne vlny, nebezpečné pre veľké pobrežné mestá, informuje AlertaGeo.

Extrémne vlny môžu dosiahnuť výšku aj 20 metrov, čo je výška napríklad štyroch poschodových autobusov postavených nad sebou.

V nasledujúcich 80 rokov by tieto extrémne búrkové systémy mohli ovplyvniť až 60 % svetového pobrežia.

Vážne varovanie prichádza od tímu na Univerzite v Melbourne, ktorý vyhlásil: „Náš nový výskum naznačuje, že do konca storočia sa veľkosť extrémnych vlnových udalostí zvýši až o 10 % v rozsiahlych oceánskych oblastiach a frekvencia búrok, ktoré generujú extrémne vlny, sa zvýši o 5 až 10 za rok.“

To sa nemusí zdať ako veľký nárast, ale znamená to, že takmer 60 % svetového pobrežia zažije väčšie a častejšie búrky s extrémnymi vlnami, dopĺňa tím. Najviac sa búrkové systémy môžu sústreďovať v Južnom oceáne, ale očakávajú sa aj v ďalších.

Zvýšené riziko udalostí s extrémnymi vlnami môže byť katastrofické, pretože väčšie a častejšie búrky spôsobia viac záplav a aj erózie pobrežia. 

Najnovšie správy