Zaujímavý aj strašidelný objav zároveň: Vedcom sa podarilo vyfotiť smrť. Ako vyzerá?

17.10.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Vedcom sa podaril veľmi zaujímavý, a tak trochu aj strašidelný objav. Zistili, akú farbu má smrť. Ako na to prišli?

Zaujímavý aj strašidelný objav zároveň: Vedcom sa podarilo vyfotiť smrť. Ako vyzerá?
Ilustračné. Foto: Canva

Ľudia sa už od nepamäti zaoberajú otázkami starnutia a smrti, a táto večná téma fascinuje rovnako aj vedcov. Starnutie je podľa odborníkov geneticky riadená vlastnosť a na základe starnutia dá zistiť, kedy zrejme nastane čas smrti.

Zatiaľ však ide iba o hypotézu, ktorú treba bližšie preskúmať. Touto otázkou sa začali zaoberať aj vedci z Inštitútu zdravého starnutia University College London, a teraz prišli s prekvapivými zisteniami.  

Pre svoj výskum si vybrali voľne žijúceho nepatogénneho pôdneho červa z kmeňa hlístic Caenorhabditis elegans. Tento živočíšny druh je vo všeobecnosti obľúbeným nástrojom molekulárnej a vývojovej biológie pre svoj ideálny počet neurónov v tele. 

Smrť je modrá a začína v čreve

Vedci pôvodne hľadali odpovede na veľké otázky o ľudskom starnutí a zhodou okolností prišli na zaujímavý objav ohľadom smrti, a to, že smrť vyzerá modro.

Červíky, ktoré boli staré a pohybovali sa čoraz pomalšie, podrobne skúmal profesor David Gems pod mikroskopom, keď si všimol zvláštnu vec v momente ich skonu.

V okamihu smrti sa pri pohľade na červy opakovane objavila akási modrá fluorescencia, ktorá sa následne šírila v blikajúcej vlne, opisuje profesor Gems. 

„Smrť začala v čreve a rozširovala sa ako infarkt. Akonáhle sa rozbehla, už sa nezastavila. Žiarila nádhernou modrou farbou,“ vysvetľuje profesor svoj jedinečný objav.

Čo to znamená pre medicínu?

Podľa slov profesora ide o prevratný moment v medicíne, pretože ak sa dá vidieť smrť, je možné ju aj zastaviť alebo spomaliť. „V zásade by ste mohli byť schopní nájsť spôsoby, napríklad keď máte poškodené tkanivo − od infekcie, zranenia alebo mŕtvice −, ako zastaviť šírenie smrti z mŕtvej časti na živú časť,“ hovorí Gem. 

Vedcom sa už podarilo oddialiť smrť spôsobenú infekciou. Predpokladajú, že v budúcnosti by mohli nájsť spôsoby, ako zastaviť šírenie umierania z poškodeného tkaniva na zdravé, spôsobené zranením či umieranie v dôsledku civilizačných ochorení.