Veľká korálová bariéra je v ohrození. Umiera

09.09.2019 o 18:23 - Tomáš Gaňa
  • Článok

Austrália po piatich rokoch opäť zverejnila správu o aktuálnom stave útesu a jeho vyhliadky zhodnotila ako veľmi nepriaznivé. Najväčším problémom je neustále rastúca teplota morskej vody.

Veľká korálová bariéra je v ohrození. Umiera
zdroj: ProDesign Studio/Shutterstock

Klimatické zmeny naplno zasiahli celý svet. Medzi najkrajšie, a zároveň najohrozenejšie oblasti sveta patrí  aj Veľká korálová bariéra, ktorá sa tiahne viac ako 2 000 km pozdĺž Queenslandu na východe Austrálie.

zdroj: William West/AFP/Getty Images

Najväčší korálový útes sveta má asi 600 ostrov a ostrovčekov a poskytuje útočisko stovkám druhov rýb, vtákov, morských hadov a inému morskému životu.

Je to bohatý a zložitý ekosystém, ktorý môžeme porovnať iba s tropickým dažďovým pralesom. Od roku 1981 je pod ochranou UNESCO.

Okrem nárastu teploty mora, ohrozuje útes aj znečistená voda od poľnohospodárskej chémie, cyklóny a rozmnoženie hviezdic, takzvaných tŕňových korún, ktoré sa korálmi živia.

Niekolko hviezdic druhu tŕňová koruna, zdroj: wikipedia/Rore bzh

Rekordná teplota morskej vody, najmä v rokoch 2016 a 2017, výrazne zrýchlila jav, ktorý sa nazýva "bielenie koralov". Bielenie je proces, kedy korálové polypy v príliš teplej vode nedokážu udržať symbiotické riasy, ktoré im zabezpečujú výživu.

Celý ekosystém tak hladuje až korálový útes časom skolabuje, čo sa prejavuje jeho blednutím.

Správa vychádza v čase, keď sa nová austrálska konzervatívna vláda začala viac podporovať ťažbu uhlia pred bojom s klimatickými zmenami. 

Najnovšie správy