Verchojansk na Sibíri drží rekord za najväčší teplotný rozsah na Zemi

25.06.2020 o 11:00 - Sibír - Veronika Salayová
  • Článok

V meste Verchojansk na Sibíri namerali minulý týždeň v sobotu rekordnú teplotu +38 °C. Mesto tak drží Guinnessov svetový rekord za najextrémnejší teplotný rozsah na Zemi.

Verchojansk na Sibíri drží rekord za najväčší teplotný rozsah na Zemi
Foto: Siberian Times

Mesto Verchojansk za polárnym kruhom na Sibíri drží Guinnessov svetový rekord za najextrémnejší teplotný rozsah, a to od -68 °C do +38 °C, informuje Siberian Times.

Túto teplotu + 38 °C namerali minulú sobotu a prekonala tak predošlí rekord z roku 1988 s dovtedy najvyššou zaznamenanou teplotou +37,2 °C. 

Horúčavy na Sibíri pretrvávajú aj tento týždeň. Denná teplota na severe Sibíru tento týždeň prekračuje priemer o +10 až +12°C.

Toto rekordné mestečko Verchojansk, zapísané do Guinnessovej knihy rekordov, má približne 1300 obyvateľov a nachádza sa za polárnym kruhom v Jakutskej republike. Od Moskvy je vzdialené necelých 5000 km. 

Sibír však nikdy nesklame svojimi kontrastmi. Zhruba 5000 kilometrov juhozápadne od mesta Verchojansk sa obyvatelia Khakassie a pohoria Altaj prebudili do zimného počasia. 

Do tejto oblasti im nasnežilo také množstvo snehu, že ho mali dosť na stavanie snehuliakov. Síce je Sibír všeobecne spájaný s chladom, počas letných mesiacoch je takého množstvo čerstvého snehu v južnejšie položených častiach Sibíru rovnako neobvyklé ako horúčavy za polárnym kruhom. 

Okrem extrémnych horúčav a snehu v lete trápia Sibír aj početné lesné požiare v dôsledku dlhodobého sucha. 

 

Najnovšie správy