Plyn vo vesmíre sa ohrieva čoraz viac. Za 10 miliárd rokov jeho teplota stúpla 10-násobne

15.11.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

V priebehu desiatich miliárd rokov sa teplota plynu vo vesmíre viac než desaťnásobne zvýšila. S týmto konštatovaním prišli vedci v odbornom časopise Astrophysical Journal.

Plyn vo vesmíre sa ohrieva čoraz viac. Za 10 miliárd rokov jeho teplota stúpla 10-násobne
Ilustračné, Foto: unlock-bc.com

Podľa nich teraz dosahuje priemerná teplota plynov v kosme približne 2 milióny °C. Je pravdepodobné, že teplota bude aj naďalej stúpať.

Vedci pre svoj výskum použili novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť teploty plynu v rôznych vzdialenostiach od Zeme, teda v rôznych časoch rozpínania kozmu. Vďaka tomu potvrdili, že vesmír sa ohrieva - zrejme kvôli tomu, že sa gravitáciou rúca jeho štruktúra, teda temná hmota a plyn.

Tento proces pritom bude pravdepodobne aj naďalej pokračovať. Podľa expertov sa tak vesmír za posledných desať miliárd rokov ohrial asi desaťnásobne.

„Naše nové meranie priamo potvrdzuje kľúčovú prácu Jima Peeblesa, laureáta Nobelovej ceny za fyziku v roku 2019. Ten predstavil teóriu o tom, ako sa vo vesmíre formujú rozsiahle štruktúry,“ uviedol hlavní autor štúdie I-Kchuan Čch'-ang z Ohio State University.

Ide pritom o prirodzený proces, ktorý v žiadnom prípade nesúvisí s otepľovaním Zeme. „Tieto javy sa odohrávajú v úplne odlišných merítkach. Nie sú tak vôbec prepojené,“ uzavrel.

Najnovšie správy