Vesmírne elektrárne môžu v budúcnosti vyriešiť energetické problémy

14.12.2020 o 18:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Znie to ako sci-fi, ale vedci sa naozaj pokúšajú postaviť obrovskú solárnu elektráreň vo vesmíre, ktorá by vyžarovala obrovské množstvo energie na Zem.

Vesmírne elektrárne môžu v budúcnosti vyriešiť energetické problémy
Umelecké stvárnenie možnej solárnej elektrárne vo vesmíre. Zdroj: NASA

Prvýkrát prišiel s touto myšlienkou ruský vedec Konstantin Tsiolkovskij ešte v 20. rokoch 20. storočia, no v tých časoch to bolo len literárne science fiction. O jedno storočie neskôr sa táto myšlienka už nezdá taká nemožná.

V súčasnosti vedci pracujú na možnosti vytvoriť solárnu elektráreň vo vesmíre, ktorá by vyriešila energetické problémy ľudstva. Európska vesmírna agentúra ESA si uvedomila potenciál tohto úsilia a teraz sa usiluje o financovanie tohto odvážneho projektu.

Technológie obnoviteľnej energie v posledných rokoch zaznamenali výrazný úspech, ale problémom je, že neposkytujú stály prísun energie. Veterné a solárne farmy vyrábajú energiu iba vtedy, keď fúka vietor alebo svieti slnko. Ľudstvo však elektrinu potrebujeme nepretržite, každý deň. 

Preto vedci prišli s nápadom ohľadom využitia vesmírneho priestoru. Vesmírna solárna elektráreň by mohla obiehať okolo Slnka 24 hodín denne a dodávať potrebné množstvo energie na Zem.

Jednou z kľúčových výziev je spôsob zostavenia, spustenia a nasadenia takýchto veľkých štruktúr. Jedna solárna elektráreň by mala rozlohu približne 10 kilometrov štvorcových, čo zodpovedá 1 400 futbalovým ihriskám, čiže ide o naozaj veľkú konštrukciu. 

Jedným z navrhovaných riešení je napríklad vyvinúť roj tisícov menších satelitov, ktoré sa spoja a nakonfigurujú tak, aby vytvorili jeden veľký solárny generátor.

Ďalšou veľkou výzvou bude získanú energiu zo Slnka preniesť späť na Zem. Vedci pod vedením Japonskej agentúry pre výskum letectva a kozmonautiky už vyvinuli návrhy a predviedli orbiterový systém, ktorý by to mal dokázať. 

Vedecká komunita po celom svete venuje čas a úsilie vývoju solárnych elektrární vo vesmíre. O niekoľko rokov či desaťročí by sa mohli vesmírne elektrárne stať realitou... 

 

 

Najnovšie správy