Veterná búrka Eugen dorazila do Európy. Prináša silný vietor

04.05.2021 o 12:04 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v Európe už začala ovplyvňovať hlboká tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Eugen. Do severozápadnej Európy prináša silný nárazový vietor.

Veterná búrka Eugen dorazila do Európy. Prináša silný vietor

Počasie bude v Európe nasledujúce hodiny ovplyvňovať hlboká tlaková níž, ktorá sa aktuálne nachádza nad Walesom a bude postupovať cez Severné more a Dánsko smerom nad Pobaltie.

Táto tlaková níž spôsobí silný tlakový gradient, v dôsledku čoho zosilnie v našej oblasti vietor. Ten už teraz vyčíňa predovšetkým na pobreží Európy.

Nárazy dosiahli rýchlosť cez 120 km/h

Veterná búrka Eugen už naplno vystrája v Nemecku. Nárazy vetra dosahujú rýchlosť medzi 70 až 85 km/h. Najsilnejší poryv vetra zatiaľ zaznamenali v oblasti Brockenu, kde poryv vetra dosiahol rýchlosť až 130 km/h.

Veterno je predovšetkým na horách. Napríklad v oblasti Wasserkuppe dosiahol náraz vetra rýchlosť 112 km/h a v oblasti Fichtelberg 94 km/h.

Pred silným vetrom vydali nemeckí meteorológovia výstrahy, pričom vietor bude naďalej zosilňovať. Fúka však aj v ďalších oblastiach Európy.

V Belgicku a v Holandsku dosahujú nárazy vetra rýchlosť medzi 75 až 90 km/h a veľmi veterno je aj vo Francúzsku. Tam v oblasti mesta Boulogne na pobreží v blízkosti prístavného mesta Calais namerali poryv vetra o sile až 133 km/h.

Silný vietor aj na Slovensku

Vietor začína v týchto chvíľach naberať rýchlosť aj na našom území. Silnie južný vietor, ktorý počas popoludnia bude dosahovať nárazy do 60 km/h.

Výraznejšie a nebezpečnejšie poryvy vetra však dorazia až počas zajtrajšieho dňa. Popoludní bude cez naše územie postupovať studený front, na čele ktorého sa bude vyskytovať silný, severozápadný vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až do 90 km/h.

 

Najnovšie správy