Veterná búrka Hermine už vyčíňa. Dnes zasiahne aj Slovensko

27.12.2020 o 08:22 - Peter Minárik
  • Článok

Európu začala bičovať veterná búrka Hermine. Tá už vyčíňa na Britských ostrovoch a dnes dorazí aj na naše územie. Veterné počasie sa očakáva na mnohých miestach nášho územia.

Veterná búrka Hermine už vyčíňa. Dnes zasiahne aj Slovensko

Európu čaká poriadne divoké počasie. Môže za to veľmi hlboká tlaková níž, ktorá sa presunula z Islandu nad Britské ostrovy a v dominantnej miere ovplyvní počasie v mnohých oblastiach Európy.

Túto tlakovú níž, ktorá prináša veľmi veterné počasie pomenovali britskí meteorológovia ako ,,Búrka Bella,,. V strednej Európe sa však používa označenie podľa nemeckých meteorológov a tak škody, ktoré napácha v našej oblasti budú patriť k veternej búrke ,,Hermine,,

Hermine, resp. Bella priniesla na Britské ostrovy už včera veľmi silný vietor. Tlak poklesol pod 960 hPa a na Škótskej vysočine, kde namerali najsilnejší poryv vetra s rýchlosťou 167 km/h spôsoboval vietor aj škody. Dnes sa silný vietor očakáva aj v našej oblasti, vrátane Slovenska.

Výstrahy pred silným vetrom platia na dnešný deň v mnohých krajinách Európy. Na severozápade Francúzska, na západe Nemecka, na západe Rakúska a v Česku platia výstrahy 2. stupňa.

Na pobreží Holandska až výstraha 3. stupňa. Vo zvyšných krajinách západnej a strednej Európy platia pred vetrom výstrahy 1. stupňa.

Búrka Hermine zasiahne Európu, zdroj: wetteronline
Búrka Hermine zasiahne Európu, zdroj: wetteronline

Najsilnejší vietor sa dnes očakáva na západe Nemecka, kde môžu poryvy presahovať rýchlosť 100 km/h. V Tirolsku a na horách v susednom Česku, kde platí výstraha 2. stupňa sa očakáva vietor s rýchlosťou do 90 km/h.

Vietor začne dnes silnieť aj na Slovensku. Rozfúka sa už krátko popoludní.

Do večera sa rozfúka na západnom a severnom Slovensku juhovýchodný vietor s rýchlosťou do 70 km/h na horách aj cez 80 km/h. Vietor naberie silu zajtra ráno, kedy na horách bude prekonávať hranicu 100 km/h.

Veľmi silný vietor bude fúkať aj v našich nížinách, a tak treba počítať s tým, že silný vietor bude na Slovensku dnes v noci a počas zajtrajšieho dňa páchať aj materiálne škody. Situáciu v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.

Najnovšie správy