Veterná búrka Ignatz prichádza do Európy. Kedy a kde bude víchrica najsilnejšia?

20.10.2021 o 12:30 - Peter Minárik

Počasie v Európe už začína ovplyvňovať rozsiahla tlaková níž Ignatz, ktorej stred sa nachádza nad Škandináviou. Táto níž prinesie nielen zmenu prúdenia, ale aj pomerne silný vietor, ktorý už v týchto chvíľach začína v Európe fúkať. To najhoršie však Európu ešte len čaká.

Veterná búrka Ignatz prichádza do Európy. Kedy a kde bude víchrica najsilnejšia?

Nadchádzajúce hodiny budú v Európe mimoriadne veterné za čo bude môcť rozsiahla tlaková níž, ktorá sa v týchto chvíľach zvýrazňuje nad oblasťou Škandinávie a ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Ignatz.

Zatiaľ čo nad Škandináviou sa bude nachádzať tlaková níž Ignatz, tak nad Gréckom a rozsiahlou oblasťou Stredozemného mora sa rozkladá tlaková výš Philine. Práve medzi nimi sa v Európe zvýrazní tlakový gradient, ktorý zapríčiní silnejší vietor. Ten už v týchto chvíľach začína ovplyvňovať počasie v západnej Európe.

Vietor v noci presiahol rýchlosť 100 km/h

Už teraz naberá vietor v oblasti Britských ostrovov a Francúzska rýchlosť, pričom nárazy vetra sa pohybujú v nižších polohách zväčšia od 50 do 70 km/h. Na Britských ostrovoch sú výnimkou horské oblasti. V Škótsku už vietor prekročil rýchlosť až 100 km/h.

Môžeme povedať, že momentálne najveternejšie je v oblasti Francúzska a predovšetkým Bretónska, kde už vietor počas uplynulej noci aj v nižších polohách presiahol nárazy 100 km/h. V oblasti Carteretu namerali rýchlosť vetra 102 km/h a najsilnejší vietor bol doteraz zaznamenaný v oblasti Beg Melen na ostrove Groix, kde poryv vetra dosiahol až 119 km/h.

Vietor v Európe už silnie, no skutočne silný vietor príde až dnes večer a noci na zajtrajší deň. Postará sa o to ďalšia tlaková níž, ktorá sa prehĺbi nad Britskými ostrovmi a postúpi nad Lamanšský prieliv, Benelux pozdĺž pobrežia Európy smerom nad Baltské more. Túto níž pomenovali meteorológovia ako Hendrik II a práve tá ešte viac zvýrazní tlakový gradient a prinesie do Európy spomínanú víchricu.

synoptická situácia z dnešnej noci
synoptická situácia z dnešnej noci

Víchrica bude páchať škody už v noci

Prvé problémy sa očakávajú vo Francúzsku a v oblasti Beneluxu počas nadchádzajúcej noci. Nárazy vetra by sa mali pohybovať v nižších polohách medzi 80 až 100 km/h a na pobreží Európy hrozia až 5 metrové vlny.

Silný vietor sa počas zajtrajšieho rána rozfúka v Nemecku, v Poľsku, v Česku a už aj na našom území. Najnebezpečnejší vietor sa v strednej Európe očakáva medzi zajtrajšou šiestou hodinou rannou a 15:00.

Veľmi silný vietor čaká aj Slovensko, no príde na naše územie v dvoch vlnách.

Najsilnejšie bude fúkať na západe a na horách

Vietor už v týchto chvíľach začína silnieť v oblasti horských polôh a na západe Slovenska, no zatiaľ je situácia relatívne pokojná. Všetko sa to zmení zajtra ráno.

Najskôr počítajte s tým, že do obeda zosilnie silný južný vietor, ktorý na horách môže v nárazoch dosahovať rýchlosť až mohutnej víchrice. Ojedinele nie sú vylúčené ani nárazy o sile orkánu a to predovšetkým na hrebeňoch Vysokých Tatier.

Rozfúka sa však aj v nižších polohách. Nárazový vietor bude dosahovať rýchlosť do  70 km/h, no v Podunajskej nížine by malo fúkať najsilnejšie. V okolí Komárna, či Dunajskej Stredy môže vietor dosahovať v nárazoch rýchlosť až 90 km/h.

Na poludnie by mal vietor prechodne zoslabnúť, no len dočasne. Začne sa stáčať z južného na severozápadný a opäť začne naberať na sile.

Na horách sa vietor bude upokojovať, ale v severozápadnej časti územia bude silnieť a to predovšetkým na krajnom západe. Na Záhorí, či v okolí Bratislavy sa najsilnejší vietor očakáva zajtra popoludní a bude v nárazoch dosahovať rýchlosť 70-80 km/h.

Nadchádzajúce hodiny tak čaká Európu vyčíňanie víchrice, ktorá celkom iste napácha aj materiálne škody. Viac o vývoji prinesieme vo večerných hodinách,