Veterná búrka v Kalifornii: Tisícky domácností sú bez prúdu

28.11.2020 o 10:32 - Veronika Andrejková
  • Článok

Počas Dňa vďakyvzdania ostali tísice domácností v Kalifornii bez prúdu. Zúri tam veterná búrka.

Veterná búrka v Kalifornii: Tisícky domácností sú bez prúdu
Kalifornské požiare, zdroj: alertageo.com

Spoločnosť Edison International prerušila dodávku elektriny pre vyše 9 000 domácností práve v piatok ráno, teda počas Dňa vďakyvzdania v Kalifornii kvôli riziku vzniku požiarov. Spoločnosť uvažuje, že vypne ďalších 100 000 domácností. 

Domácnosti na sever a východ od Los Angeles boli 5:20 miestneho času bez prúdu. Fúka tam totiž silný vietor, ktorý môže poškodiť elektrické siete a spôsobiť skrat.

Pobrežný vietor počas víchrice podľa odhadov môže dosiahnuť až 112 km/h. Rovnako je v oblasti veľmi nízka relatívna vlhkosť vzduchu, čo môže len dopomôcť k vzniku požiarov. Takmer celý juh Kalifornie je neobvykle suchý, dokonca sa ho nedotkli ani sezónne júnové dažde. 

Tráva, kríky a rastliny sú vyschnuté, to môže spôsobiť veľmi rýchle vznietenie požiaru už len z malej iskry. Tento rok už požiare spálili 4,2 akrov a zabili 31 ľudí len v Kalifornii.

Kalifornia je na tom zle aj čo sa týka pandémie. Vláda žiada ľudí, aby Deň vďakyvzdania oslávili len v kruhu svojej domácnosti aj kvôli pandémii aj kvôli aktuálnemu zúrivému počasiu.

Najnovšie správy