Veterná búrka vyčíňa. Vietor dosiahol rýchlosť až 186 km/h

13.01.2020 o 22:00 - Peter Minárik
  • Článok

Britské ostrovy sužuje veterná búrka Brendan. Tá nechala bez dodávok elektrickej energie už desiatky tisíc ľudí a to najhoršie príde počas nasledujúcej noci.

Veterná búrka vyčíňa. Vietor dosiahol rýchlosť až 186 km/h
foto: @Buailtin

Brendan je pomenovanie pre výraznú tlakovú níž. Tá sa v priebehu 24 hodín prudko prehĺbila a jej tlak poklesol až o 50 hPa, čo sa označuje ako bombogenéza. Výrazný pokles tlaku spôsobuje veterné počasie, ktoré sužuje predovšetkým Škótsko, Írsko a západné pobrežie Anglicka.

Veterná búrka prináša veľmi nepriaznivé počasie predovšetkým na pobrežie, kde meteorológovia vydali výstrahu 3. stupňa pred vlnobitím, ktoré môže priniesť 10 až 15 metrov vysoké vlny.

Najsilnejší vietor namerali k 21:00 na západe Škótska, kde poryv vetra dosiahol rýchlosť 186 km/h. Na mnohých miestach však vietor dosiahol nárazy až cez 100 km/h. 

zaznamenané nárazy vetra k 21:00, zdroj: Meteociel.fr
zaznamenané nárazy vetra k 21:00, zdroj: Meteociel.fr

V Severnom Írsku evidujú niekoľko tisíc odberateľov bez dodávok elektrickej energie. Vietor bol taký silný, že prevrátil aj smetiarske auto. Vo Walese je bez dodávok elektriny zhruba tisícka domácností. 

Problémy hlási aj Írsko k 21:00 bolo bez dodávok až okolo 35 000 domácnosti. Silný vietor by mal na Britských ostrovoch slabnúť až v utorok.

Najnovšie správy