Vianoce 2016 prinesú zimné počasie. Sneh sa objaví najmä na severe

- P.M.
Článok
Predvianočná atmosféra sa dostáva do posledných dní a tento rok praje atmosfére aj počasie. To je chladné a niekde aj zasnežené. Takéto počasie vydrží

Najočakávanejšie sviatky roka sa pomaly, ale iste blížia. Predvianočnú prípravu sprevádza v našej oblasti teplotne podpriemerne počasie, ktoré v našej oblasti panuje už niekoľko týždňov. Na zlý začiatok zimy sa rozhodne nemôžeme sťažovať. Od októbra zaznamenávame na našom území teplotne podpriemerné týždne, pričom prvá polovica decembra bola na našom území o 1 až 2°C chladnejšia ako je dlhodobý teplotný priemer. Nasledujúce dni budú o niečo ,,teplejšie,,, ale teplé Vianoce sú tento rok takmer vylúčené.

Až do Vianoc nás čaká priemerné počasie

Ako presne bude na Vianoce síce stále nevieme, ale vzhľadom na očakávaný vývoj môžeme s vysokou pravdepodobnosťou povedať, že Vianoce 2016 budú teplotne priemerné až slabo podpriemerné. 

Nasledujúce dni a zrejme až do konca decembra nám žiadna kalamita nehrozí a súčasne nám nehrozia ani extrémne mrazy. Počasie bude v našej oblasti totiž stabilné. Ovplyvňovať ho bude niekoľko oblastí vysokého tlaku vzduchu a naše územie by sa neustále malo nachádzať prevažne v chladnejšom prúdení.

Do konca pracovného týždňa ovplyvní počasie tlaková výš, ktorá sa z Poľska začne presúvať cez Ukrajinu nad Balkán a počas víkendu prevezme počasie pod kontrolu výbežok vyššieho tlaku od západu. Na našom území by tak malo prevládať prevažne jasné až polooblačné počasie.

Na začiatku týždňa sa do našej oblasti začne dostávať vlhší vzduch, vďaka čomu by malo zavládnuť inverzné počasie. V nižších polohách preto počítajte s hmlou alebo s nízkou oblačnosťou a na horách so slnečnými dňami. 

V chladnejšom prúdení by sme sa mali nachádzať až do Vianoc.

 Očakávaný vývoj rozloženia tlakových útvarov a prúdenia

Priemerné teploty až do konca roka

Pri pohľade na ensembel modelu GFS, ktorý združuje niekoľko uplynulých prepočtov numerického modelu možno vidieť, že trend vývoja počasia je pomerne jednoznačný. Pred Vianocami a následne aj potom by sa teploty mali držať okolo 30-ročného priemeru. Z teplotného hľadiska tak môžeme konštatovať, že Vianoce by mali byť teplotne priemerné aj zrážkovo pokojné. Zrážok sa očakáva pomerne minimum. Nehrozia nám tak ani kalamity, ani výraznejšie oteplenia a naopak ochladenia.

Môžeme tak zadefinovať, že počasie na našom území by malo byť prevažne pokojné s malou oblačnosťou. V nižších polohách sa však vďaka inverzii môžu tvoriť hmly alebo nízka oblačnosť. Priemerné denné teploty v nižších polohách by sa mali pohybovať od -1 do +5°C. Pri inverzii však môže byť aj chladnejšie. Zhoršenie počasia by malo byť len prechodné a jednotlivé frontálne vlny by mali byť zrážkovo nevýrazné.

Lyžiarske strediská môžu byť pokojné. Umelému zasnežovaniu nebude nič brániť. Teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.) by sa mala pohybovať v záporných hodnotách.

Budú Vianoce biele ?

S takmer istotou môžeme povedať, že tam, kde sa dnes nachádza minimálne 10 cm snehu by aj po zohľadnení sublimácie mali byť Vianoce biele. S klesajúcou aktuálnou výškou snehu, klesá aj pravdepodobnosť bielych Vianoc.

Posledné výstupy numerického modelu GFS sú síce optimistické a očakávajú, že jednotlivé frontálne vlny by nejaké snehové zrážky mali priniesť, ale nebudú výrazné a denné teploty slabo nad nulou nedávajú nížinám vysokú pravdepodobnosť bielych Vianoc.

Zrážky sú však stále v hre a dočkať by sme sa ich predsalen jeden až dva dni pred Štedrým dňom mohli. 

Animácia vývoja snehovej pokrývky

Aké presné bude počasie počas Vianoc sa dozvieme v budúcom týždni. Pravdepodobnosť bielych Vianoc je však výrazne vyššia ako pravdepodobnosť upršaných, teplých a zablatených Vianoc.

Aká je pravdepodobnosť bielych Vianoc vo Vašej oblasti nájdete na mapke TU.