Vianoce budú teplé a bez snehu. Prinesú však zaujímavé javy

- P.M.
Článok
Vianoce sa blížia a už dnes vieme definitívnu predpoveď na Vianoce: Tie tohtoročné budú v odtieňoch šedej presne tak, ako uplynulé dni.

Hlavu v smútku musia mať všetci priaznivci snehu a mrazov. Do Európy neprestáva rozsiahla tlaková výš, ktorá sa neustále nad južnou a juhozápadnou Európou vyvíja pumpovať od západu teplý vzduch. V tomto prúdení síce cez naše územie postúpia sem-tam nejaké fronty, avšak tie sú nevýrazné a nedokážu zvrátiť charakter počasia. Milovníci snehu a prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk majú zatiaľ hlavu v smútku. No smútok môže byť o to väčší, že v dohľadnej dobe sa zmena počasia neočakáva a predpovede hovoria, že až do Troch kráľov môže panovať súčasný charakter počasia.

Zamračené Vianoce bez snehu

Opisovať situáciu na najbližšie dni je jednoduché a najmä jednoznačné. Inverzia bude pokračovať a predpoveď sa zásadne nebude meniť: Očakáva sa zamračené a miestami aj hmlisté počasie s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách počas dňa môže byť aj slnečno. Denné teploty sa budú pohybovať od +3 do +10°C.

Tohtoročné Vianoce tak budú v odtieňoch šedej. Budú však aj veľmi teplé. V takmer celej Európe sa Štedrý deň očakáva teplotne nadpriemerný. Inak to bude len na Britských ostrovoch a vo východnom Turecku. Na našom území budú denné teploty na Štedrý deň v porovnaní s dlhodobým priemerom o 3 až 6°C vyššie.

Obr.1. Mapa teplotných anomálii počas Štedrého dňa

Zmena je v nedohľadne

Oveľa pesimistickejšou správou je však to, že zmena počasia je v nedohľadne a táto nedohľadnosť je jednoznačná. Nižšie nájdete ensembel jednotlivých behov numerických modelov. Výstupy až na dva týždne dopredu nenaznačujú žiadne ochladenie a len minimálne zrážky. Na to aby sneh prišiel aj do nížin sa teplota v hladine 850 hPa (1500 m.n.m) musí pohybovať okolo hranice -5°C. To však nehrozí rovnako ako zrážky, ktorých sa očakáva len minimum.

Obr. 2: Ensembel modelu GFS

Vianoce spestria astronomické javy

I keď počasie tieto Vianoce nebude hodné našich zemepisných šírok, tak o zaujímavé spestrenie nebude núdza. Na Štedrý deň sa okolo Zeme očakáva prelet asteroidu. To však nebude jediné zaujímavé divadlo. Na polnočnú omšu síce nebudeme vykračovať po vŕzgajúcom snehu, ale cestu nám osvetlí spln Mesiaca, ktorý sa na Vianoce vyskytne po prvýkrát po 38 rokoch.

I keď z počasia majú hlavu v smútku mnohí milovníci snehu, tak ale dúfame, že napriek tomu si tohtoročné Vianoce užijete v kruhu svojich blízkych a Vianoce aj bez snehu budú prekrásne :-)