Vianoce by mali byť zasnežené. Sneh by mal napadnúť na väčšine územia

Článok
Vyhliadky už dlhšie naznačujú, že tieto Vianoce by mohli potešiť zasneženým počasím a snehovou pokrývkou. Pravdepodobnosť je vysoká.

Zima tento rok prišla skoro. Na strednom Slovensku sme dokonca zaznamenali už aj prvú snehovú kalamitu a veľa snehu napadlo aj v našom hlavnom meste, kde výška nového snehu prekročila hranicu 20 cm, čo je výrazne nad dlhodobým normálom.

Aktuálne je však najčastejšia otázka na meteorológov: ,,Aké budú Vianoce ?,, Vyzerá to zatiaľ dobre a biele Vianoce sú vysoko pravdepodobné.

Predvianočný týždeň bude upršaný

Vianočný týždeň začína nasledujúcim pondelkom. Počas neho by sme sa mali nachádzať vo vlhkom a chladnom severozápadnom prúdení v ktorom sa budú na našom území vyskytovať početné snehové prehánky alebo občasné sneženie. Následne sa však nad našu oblasť natlačí výbežok vyššieho tlaku, okolo ktorého bude do našej oblasti prúdiť teplejší vzduch.

Dva dni pred Vianocami, teda v piatok by cez naše územie mal postúpiť studený front. Tento studený front prinesie na väčšinu nášho územia dážď. Až za ním k nám od severozápadu až severu prenikne studený vzduch.

ANIMÁCIA: Pred Vianocami vidieť na našom území prílev teplého vzduchu. Tesne pred nimi by sa nad naše územie mal prepadnúť studený vzduch

Pred Vianocami napadne sneh

V sobotu 23.12. by sa naše územie malo nachádzať už v studenom severnom prúdení. V tomto vzduchu by sa nad oblasťou severovýchodného Poľska mala prehĺbiť tlaková níž, ktorá by mala priniesť vlhkosť a okolo ktorej by mal postúpiť ďalší frontálny systém, ktorý na mnohé miesta nášho územia prinesie sneženie, ktoré bude najvýdatnejšie na severe. Napadnúť by mohlo aj viac než 15 cm snehu. Deň pred Vianocami by sa tak na mnohých miestach mala vytvoriť snehová pokrývka.

Aktuálne vyhliadky počasia nie sú jednoznačné a situácia sa môže zmeniť. Do Vianoc totiž ešte stále zostáva pomerne dlho. No ansámble sa zhodujú na tom, že vyššia pravdepodobnosť je, že Vianoce budú biele. 

 

Vianočné sviatky v studenom počasí

Štedrý deň by mal podľa predbežných vyhliadok priniesť na naše územie premenlivé počasie so snehovými prehánkami s maximálnymi dennými teplotami od -3 do +3°C.

Na 1. sviatok vianočný by počasie mal ovplyvniť ďalší postupujúci front a na mnohých miestach by sa malo opäť rozsnežiť. 

 

Na Štefana sa počasie opäť zlepší a zrážky by sa nemali vyskytovať.

Vyzerá to tak, že by sme sa mali dočkať zasnežených a na mnohých miestach aj bielych vianočných sviatkov. Vyhliadku na ďalšie dni si pozrite TU.

img