Vianočné trhy v Trnave a v Žiline budú bez plastového riadu

22.11.2018 o 09:10 - Trnava - Ľ.F.
Článok

Nádherný krok podnikli organizátori vianočných trhov v Trnave a v Žiline. Tohtoročné trhy budú bez plastového riadu, ktorý nahradí kompostovateľný. Predajcov budú za použitie plastových riadov pokutovať. 

Vianočné trhy v Trnave a v Žiline budú bez plastového riadu

Plastové riady tvoria každoročne na vianočných trhoch tony odpadu. Z plastových pohárov pijeme vianočný punč či varené víno, z plastových tanierov jeme typické vianočné jedlá. Pri tom všetkom ešte využívame aj plastové vidličky, nožíky či plastové poháre. 

Odpad, ktorý vyprodukujeme je málokedy recyklovaný a bez debát škodí prírode. Preto oceňujeme zaujímavý krok organizátorov vianočných trhov v Žiline a v Trnave. 

„Všetci predajcovia jedál a nápojov na priamu konzumáciu sú povinní pri predaji na priamu konzumáciu používať kompostovateľný riad (nie plastový či papierový), vrátane príborov, tácok a pohárov. Dodržiavanie povinnosti používania kompostovateľného riadu bude zakotvené v rozhodnutí na predaj počas konania Vianočných trhov 2018 a bude kontrolované. Nedodržiavanie tejto podmienky bude prísne sankcionované,” uviedol magistrát mesta Trnava. Rovnaké pravidlá budú takisto platiť aj na vianočných trhoch v Žiline.

V mnohých mestách susedných krajín ako Viedeň či Brno funguje systém bez plastového riadu už niekoľko rokov. Namiesto plastových pohárov si tu môžeš vychutnať punč z pohárov keramických, ktoré sú zálohované a vratné.