Víchrica Brigitte mieri ku nám. Zasiahne aj Slovensko

02.10.2020 o 20:08 - Veronika Salayová
  • Článok

Víchrica Brigitte už postupne začína ovplyvňovať počasie na Slovensku. Vietor začne na našom území silnieť už túto noc. 

Víchrica Brigitte mieri ku nám. Zasiahne aj Slovensko
Ilustračné. Foto: unsplash
Nad Atlantikom sa prehĺbila tlaková níž, ktorá počas včerajšej noci a dnešného dňa priniesla do Anglicka a Francúzska silný vietor a výdatné zrážky. Vietor najväčšou silou udrel na francúzskom ostrove Belle-Île, južne od Bretónska, kde v náraze dosiahol rýchlosť až 186 km/h.
 
Nemeckí meteorológovia túto tlakovú níž pomenovali Brigitte, avšak v Anglicku a vo Francúzsku sa volala Alex. Ide však o jednu a tú istú víchricu, ktorá má dve rôzne pomenovania v iných krajinách. 
 
Táto tlaková níž aktuálne postupuje do vnútrozemia Európy a zasiahne aj Nemecko, Česko, Rakúsko, Maďarsko a v neposlednom rade aj Slovensko. Okolité štáty vydali výstrahy pred silným vetrom počas dnešnej noci. 
 
Veterno bude v rakúskych Alpách, kde vietor môže dosahovať rýchlosť až 120 km/h. V Alpách sa očakávajú aj veľmi výdatné zrážky, ktoré by mohli priniesť až 150 mm zrážok v priebehu dvoch dní. Zrážky by mohli rozvodniť toky mohli by spôsobiť aj zosuvy pôdy.
 
Silný vietor očakávajú aj Česi. ČHMÚ vydal výstrahu 2. stupňa v severozápadných okresoch a v stredných častiach krajiny a rovnako výstrahu 2. stupňa vydali aj v Nemecku v južných častiach krajiny. 
 
Na Slovensku začne vietor silnieť už túto noc. Najsilnejšie bude fúkať hlavne na horách. Naplno sa však rozfúka v sobotu ráno a veterno bude aj počas nedele. Fúkať bude južný vietor s nárazmi 15 až 23 m/s na horách až so silou víchrice. 
Najnovšie správy