Víchrica dorazila na Slovensko a pácha škody. Na severe sneží

17.01.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Na Slovensku dnes panuje veľmi nepriaznivé počasie. Na severe úradovali prvé tohtoročné búrky a naše územie stále trápi veľmi silný vietor a husté sneženie. 

Víchrica dorazila na Slovensko a pácha škody. Na severe sneží
Čaklov - Soľ. Foto: Dominik Sarik/FB Dopravný servis PO a okolie

Pod dnešné počasie sa podpísal príchod studeného frontu, na čele ktorého sa objavila búrková línia. Tá vznikla v Poľsku a presúvala sa smerom k nášmu územiu, pričom v okolí slovensko-poľských hraníc sa búrková línia začala rozpadať.

Prvé tohtoročné búrky sa na našom území objavili okolo 15.00 hod. a priniesli aj slabšiu bleskovú aktivitu. Na našom území udrelo 142 bleskov a búrky postupne zanikajú.

Na čele frontu vyčíňal veľmi silný vietor, ktorý sa v Poľsku poriadne vyzúrili − vietor odfúkol niekoľko striech, prevrátil kamióny a vyvrátil stromy, v dôsledku čoho boli tisíce poľských domácností bez elektrického prúdu. 

Vietor pácha škody aj u nás

Vietor však vyčíňal aj našom území. Na diaľnici D2 po 14.00 hod. spadol strom na prechádzajúce auto. V 31 km v smere do Bratislavy došlo k pádu stromu na vozidlo zn. BMW ktoré prechádzalo týmto úsekom. K zraneniu osôb nedošlo, informuje polícia, a zároveň vyzýva k opatrnosti.

Na severe Slovenska naďalej husto sneží a vodičov na cestách trápi zlá viditeľnosť, na niektorých úsekoch aj veľmi hustá hmla. Na nárazový vietor si dajte pozor najmä v lokalitách Poprad, Liptovský Hrádok, Liptovské Matiášovce a Tatranská Štrba.

„Sneženie je čoraz hustejšie, fúka veľmi silný vietor, takže cesty, v okolí ktorých nie sú stromy, nám zafúkava. Cesta tretej triedy medzi Štrbou a Šuňavou v okrese Poprad zrejme čoskoro nebude prejazdná, pretože to tam silno zafúkava a nebude v našich silách to udržať,“ priblížil pre TASR situáciu riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský.

Pribúdajú nehody na cestách

Na cestách v okolí Vysokých Tatier je veľmi zlá viditeľnosť, fúka vietor a šmýka sa. Pribúdajú aj dopravné nehody. 

V smere Kapušan na Fulianku skončili tri vozidlá v priekope. Zrejme dostali na tomto úseku šmyk. Mimo vozovky skončilo aj dodávka v smere Hermanovce - Jarovnice. Na ceste Čaklov - Soľ skončilo auto prevrátené na kraji cesty.

Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre nákladnú dopravu nad 10 m dĺžky z dôvodu hustého sneženia. Silné sneženie s dohľadnosťou do 100 m je v lokalite Štrba a v lokalite Banská Štiavnica padá mrznúce mrholenie, informuje Slovenská správa ciest.