Víchrica Hermine v noci dosiahne vrchol. Najveternejšie bude v Tatrách

28.12.2020 o 21:00 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území je veľmi veterno. Fúka čerstvý južný vietor, no ten v noci ešte zosilnie. Sila vetra by mala dosahovať maximá krátko po polnoci.

Víchrica Hermine v noci dosiahne vrchol. Najveternejšie bude v Tatrách

Naša oblasť sa stále nachádza v silnom tlakovom gradiente, ktorý spôsobuje veľmi silný vietor, ktorý dosahuje nárazy až o sile mohutnej víchrice.

Vietor silnie medzi tlakovou nížou so stredom nad severným Francúzskom, kde tlak v strede tlakovej níže dosahuje len 970 hPa a tlakovou výšou so stredom nad Čiernym morom, kde tlak dosahuje 1030 hPa.

V strednej Európe sa tak vyskytuje veľmi silný vietor, ktorý netrápi len naše územie, ale mnohé okolité krajiny.

Pred silným vetrom platia výstrahy v Poľsku, v Česku, v Maďarsku aj v Rakúsku.

Doteraz najsilnejší vietor bol zaznamenaný v Tatrách. Na poľskej strane v oblasti Kasprového vrchu namerali náraz o sile 165,4 km/h.

U nás je vietor slabší. Na Lomnickom štíte dosiahol nárazy 111,6 km/h a na Chopku náraz o sile 100,8 km/h. Veterno je aj v Česku. Na stanici Polom na severe Česka namerali náraz o sile 122,4 km/h.

Veľmi silný vietor sa teraz vyskytuje aj v nižších polohách. Na západnom Slovensku fúka nárazový vietor so silou 50 až 70 km/h a v noci vietor ešte zosilnie a to predovšetkým v Tatrách.

Najsilnejšie nárazy vetra sa očakávajú medzi polnocou a 04:00, kedy na hrebeňoch Tatier môžu nárazy dosahovať rýchlosť až 150 km/h.

Veterné počasie by malo zajtra ustať. Vietor by mal výraznejšie slabnúť v ranných hodinách.

Najnovšie správy