Víchrica Klaus dnes prinesie vietor. Večer prídu zrážky

11.03.2021 o 09:41 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie sa dnes nielen v našej oblasti, ale konkrétne aj na našom území výrazne zhorší. Postupne sa rozfúka silný vietor a k silnému vetru sa pridajú aj zrážky.

Víchrica Klaus dnes prinesie vietor. Večer prídu zrážky

Našu oblasť čaká výrazné zhoršenie počasia. Môže za to hlboká tlaková níž, ktorá dostala meno Klaus a dnes v dominantnej miere bude ovplyvňovať počasie v Európe.

Okolo tejto tlakovej níže súčasne do Európy postúpi front, ktorý prinesie zrážky. Tie by mohli byť aj snehové. Na našom území sa počasie zhorší s príchodom noci.

Rozfúka sa vietor

Stred tlakovej níže Klaus sa dnes bude nachádzať severne od Britských ostrovov. Tlak v strede tejto tlakovej níže sa bude pohybovať len okolo 960 hPa.

Súčasne sa nad Stredomorím rozkladá tlaková výš s tlakom v strede vyšším ako 1025 hPa. Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi sa tak vytvoril výrazný tlakový gradient, ktorý zapríčiní silný vietor.

Vietor začína naberať na sile predovšetkým v Nemecku. Nemeckí meteorológovia varujú predovšetkým severozápadnú časť krajiny, kde by vietor mal dosahovať nárazy so silou 80 až 110 km/h, čo môže spôsobovať aj materiálne škody.

zdroj: unwetteralarm
zdroj: unwetteralarm

U nás začne vietor silnieť popoludní a dosahovať by mal nárazy do 60 km/h, na horách aj viac. V nižších polohách bude veternejšie počas zajtrajšieho dňa.

Prídu aj zrážky

V priebehu dnešného dňa dorazia na naše územie aj zrážky. Doraziť by mali na fronte, ktorý začne počasie ovplyvňovať v podvečerných hodinách.

Spočiatku by sa malo jednať o sneženie, no to v nižších polohách postupne prejde do dažďa. Na strednom Slovensku by malo snežiť v noci od 600 m n.m., na východe územia zhruba od 400 m n.m.

Dnešný deň tak prinesie zhoršenie počasia. Rozfúka sa vietor a v noci začne najmä vo vyššie položených oblastiach aj snežiť.

Najnovšie správy