Víchrica Klaus prichádza. Na Slovensku bude fúkať predovšetkým v piatok

10.03.2021 o 12:28 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v Európe už začína pomaly ovplyvňovať výrazná tlaková níž, ktorá sa ku nám ženie z Atlantiku. Táto níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Klaus prinesie silný vietor aj na Slovensko.

Víchrica Klaus prichádza. Na Slovensku bude fúkať predovšetkým v piatok

Počasie v Európe bude nadchádzajúce hodiny veľmi veterné. Môže za to tlaková níž Klaus, ktorá prinesie veterné počasie do mnohých štátov Európy. Silný vietor už teraz prichádza do Európy. Vietor silnie na Britských ostrovoch, no aj v Nórsku, či na pobreží Francúzska. Maximálne nárazy zatiaľ dosahujú rýchlosť 70 až 100 km/h

aktuálne nárazy vetra v Európe
aktuálne nárazy vetra v Európe

V najbližších hodinách bude vietor silnieť výraznejšie a problémy sa očakávajú v mnohých štátoch Európy.

Počasie sa zhorší vo štvrtok

Dnes začne vietor vo večerných hodinách silnieť predovšetkým na Britských ostrovoch a v Škandinávii, kde sa očakávajú poryvy vetra v rozmedzí 100 až 150 km/h. V exponovaných oblastiach by mohlo fúkať výraznejšie a to až do 170 km/h.

Na pobreží Európy sa očakávajú najsilnejšie poryvy vetra, ktoré môžu spôsobovať aj materiálne škody a zároveň na pobreží vytvárať vlny, ktoré môžu mať výšku niekoľkých metrov.

V nočných hodinách začne vietor naberať na sile v oblasti Beneluxu, či Nemecka. Tu sa očakávajú problémy predovšetkým vo štvrtok počas dňa. Najhoršie by mali byť na tom severozápadné oblasti Nemecka, kde meteorológovia vydali predbežnú výstrahu 3. stupňa pred vetrom. Nárazy tu môžu aj v nižších polohách prekračovať rýchlosť 100 km/h.

Na Slovensku sa rozfúka najmä v piatok

Našťastie na našom území sa neočakávajú také problémy a komplikácie ako v Nemecku. Vietor však začne silnieť aj na našom území už zajtra dopoludnia. Do večera sa rozfúka vietor na celom Slovensku. Fúkať bude južný vietor s nárazmi 50 až 60 km/h.

Oveľa silnejší vietor nás čaká v piatok počas dňa. Vietor začne silnieť v piatok v skorých ranných hodinách a v nižších polohách bude dosahovať rýchlosť v nárazoch 60 až 75 km/h. Cez 100 km/h sa dostane vietor na horách.

Nasledujúce hodiny tak Európu čaká veľmi veterné počasie, ktorý by malo spôsobovať aj škody. 

Najnovšie správy