Víchrica: Viac ako 55% elektriny v Nemecku dnes vyrobil vietor

10.02.2020 o 22:03 - P.M.
  • Článok

Víchrica Sabine, ktorá sa dnes hnala strednou Európu má nemalí vplyv na produkciu elektriny v strednej Európe. Veterná elektrina dnes dominovala.

Víchrica: Viac ako 55% elektriny v Nemecku dnes vyrobil vietor

Silný vietor, ktorý dnes sužoval strednú Európu pomohol k výrobe elektriny a vďaka tomu dnes energetici zaznamenali rekordné hodnoty. 

Počas dnešného dňa sa v Nemecku až 75 % celkovej elektriny vyrobilo z obnoviteľných zdrojov. Pred rokom to bolo iba 43 % spotrebovanej energie.

Na takomto vysokom podiele má dnes vplyv vietor. Podľa aktuálnych dát ENTSO-R Transparency Platform veterné elektrárne vyrobili až 57,4 % elektriny, včera to bolo 56,7 %. V bežný pracovný deň pritom veterné elektrárne vyrobia okolo 30 % elektriny. 

Podiel zdrojov na výrobe elektriny, zdroj: oenergetice.cz
Podiel zdrojov na výrobe elektriny, zdroj: oenergetice.cz

Podľa dnešných dát, tak až 57 % elektriny vyrobil vietor. Jadrové elektrárne vyrobili 10 %, biomasa a hnedé uhlie okolo 7 %, plynové zdroje len 4,5 % a solárne elektrárne v dôsledku oblačného počasia len necelé 4 %.

Zelená energia tak dnes v Nemecku dominovala. To však neplatí napríklad pre Česko. Tam podiel uhlia tvoril až 40 %. jadrové elektrárne 31 %, plynové zdroje 10 % a veterná energia len necelými 3 %.

U nás dnes dominovali jadrové elektrárne. Tie vyrobili až 51 % spotrebovanej energie. Vodné elektrárne vyrobili 17 % a plynové zdroje 14 %

Najnovšie správy