VIDEO: 20 000 fotiek kométy Neowise. Takto ste Slovensko ešte nevideli

02.09.2020 o 15:47 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počas tohto leta sme nad hlavami mohli sledovať krásny úkaz. Kométa Neowise učarovala obrovskému počtu ľudí a vidieť ju bolo aj na Slovensku.

VIDEO: 20 000 fotiek kométy Neowise. Takto ste Slovensko ešte nevideli
Ilustračné. Foto: Jozef Dovičin

Podľa astronómov je Neowise najjasnejšou kométou za uplynulých 13 rokov. Niektorí odborníci dokonca hovoria o najkrajšej a najlepšie viditeľnej kométe v tomto storočí.

Vedci túto kométu objavili ďalekohľadom NEOWISE 27, podľa ktorého ju aj pomenovali, v marci tohto roku. Po sklamaní z rozpadu napr. C/2019 Y4 (ATLAS), však neočakávali veľké nebeské divadlo. Našťastie sa ich obavy tentoraz nenaplnili.

Dokazuje to aj nasledujúce video, ktoré nám poslal náš čitateľ Jozef Dovičin. Ten počas leta nezaľáhal, vďaka čomu sa mu podarilo pripraviť tento krásny časozber.

Video pozostáva z 20 000 fotiek kométy Neowise. Nie vždy však panovali dobré podmienky na zachytávanie kométy, preto v ňom vidíme rôzne búrky či zábery na skvosty Slovenska.

Konkrétne sú fotky robené z týchto miest: Veľká Javorina, Haluzice, Beckov, Čachtický hrad, Trenčín, Kopec Hradisko smerom na Bošácu a Moravské Lieskové, Súľovské skaly, Bzince pod Javorinou smerom na Moravské Lieskové a Dolné Srnie, Zelená voda, Pobedím smerom na Javorinu a Čachtický hrad a z Tematínu.

Najnovšie správy