VIDEO: Americké Kentucky zasiahli historické povodne. O život prišlo najmenej osem ľudí

29.07.2022 o 18:39 - Dominik Cenkner

Kým v našich končinách máme zvýšený deficit zrážok, v Amerike ich už majú až cez hlavu. Teda najmä v štáte Kentucky, ktorý zasiahli mimoriadne ničivé povodne.

VIDEO: Americké Kentucky zasiahli historické povodne. O život prišlo najmenej osem ľudí
Ničivé povodne v americkom Kentucky, zdroj: NBC News

Záplavy v americkom štáte Kentucky si vyžiadali najmenej osem obetí. Informujú o tom zahraničné médiá s odvolaním sa na guvernéra, podľa ktorého počet obetí pravdepodobne ešte vzrastie.

Východnú časť Kentucky zasiahla séria búrok, po ktorých sa rieky rýchlo vyliali z korýt. Podľa guvernéra Andyho Besheara zanechali záplavy škody, ktorých náprava môže trvať roky.

Podľa neho sa očakávajú ďalšie dažde, ktoré by mohli situáciu ešte zhoršiť. Za pravdu mu dávajú aj meteorológovia.

„V súčasnosti zažívame jednu z najhorších a najničivejších povodní v histórii Kentucky," povedal Beshear, ktorý vyhlásil stav ohrozenia v šiestich okresoch.

Ďalšie zrážky situáciu ešte zhoršia

„Stovky ľudí prídu o svoje domovy," povedal Beshear a dodal, že 23 000 domácností je už bez elektriny a niektoré sú bez tečúcej vody.

Guvernér uviedol, že štát už povolal aj Národnú gardu. Tá má pomocou vrtuľníkov a člnov zachrániť uviaznutých obyvateľov.

Podľa dostupných informácií je množstvo ľudí stále nezvestných. To zvyšuje obavy o to, že číslo o počte obetí nie je konečné.

Na svahoch Apalačského pohoria v okolí mesta Hazard spadlo v priebehu štvrtka až 20 centimetrov zrážok. Podľa Národnej meteorologickej služby (NWS) hrozí v najbližších hodinách v oblasti opäť vysoké riziko dažďa.