VIDEO: Austráliu zasiahla búrka, ktorá sa vyskytuje raz za 10 rokov

25.05.2020 o 14:15 - Západná Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Západnú Austráliu postihla obrovská búrka, ktorá na rozlohe približne 1000 km strhla so sebou všetko, čo jej prišlo do rany. 

VIDEO: Austráliu zasiahla búrka, ktorá sa vyskytuje raz za 10 rokov
Foto: BBC

Obrovská búrka v nedeľu vyčíňala v Západnej Austrálii. Silný vietor v krajine narobil početné škody a tisíce ľudí ostali bez dodávky elektrickej energie.

Úrad pre meteorológiu uviedol, že búrka pochádza z dvoch kolíznych systémov, a to zvyšku mimosezónneho tropického cyklónu Mangga a studeného frontu z juhu.

V pondelok bolo bez energie viac ako 60-tisíc domácností, väčšinou v hlavnom meste Perth. Podľa úradníkov neboli hlásené žiadne vážne zranenia. Juh štátu bol obzvlášť zasiahnutý prachovými búrkami, prívalovými dažďami a obrovskými vlnami pozdĺž pobrežia.

Vietor v nárazoch dosahoval dnes ráno o 4.15 hod. miestneho času rýchlosť 132 km/h, v hlavnom meste fúkal vietor s rýchlosťou až do 117 km/h.

V celom regióne dnes pretrváva varovanie pred nebezpečným počasím. Intenzívny dážď by mohol priniesť viac ako 70 mm dažďa.

„Toto je veľmi zriedkavá udalosť pre Západnú Austráliu najmä z dôvodu rozsahu zasiahnutej oblasti,“ uviedol úrad pre meteorológiu a dodal, že búrka - zvyšky tropického cyklónu Mangga v kombinácii so studeným frontom - predstavujú mimoriadne zosilnenie nebezpečného počasia. 

Búrky v Austrálii zvyčajne pochádzajú z juhozápadu a táto bude pochádzať zo severozápadu, čo predstavuje vysoké riziko mnohých škodových udalostí. Naposledy sa takáto búrka objavila v júni 2012, kedy viac ako 170-tisíc domácností ostalo bez prúdu a záchranné zložky zaregistrovali až 600 volaní o pomoc. 

Najnovšie správy