VIDEO: Bez elektriny sú po orkáne stále tisícky domácností

24.12.2019 o 14:23 - P.M.
  • Článok

Následky mimoriadne silného vetra, ktorý v noci sužoval naše územie odstraňujú energetici a hasiči. Tí sa snažia sprejazdniť cesty a obnoviť na Vianoce dodávky elektrickej energie.

VIDEO: Bez elektriny sú po orkáne stále tisícky domácností

Takmer celé naše územie sužoval počas noci veľmi silný vietor, ktorý vyvolal výrazný tlakový gradient po okraji tlakovej níže, ktorej stred putoval cez Maďarsko a bol tak k nášmu územiu veľmi blízko. Vietor dosahoval silu orkánu a prinášal mohutné nárazy vetra. Maximálny vietor bol nameraný na Chopku. Jeho priemerná rýchlosť dosiahla krátko po polnoci rýchlosť 34,7 m/s (125 km/h) a náraz vetra dosiahol až 43,2 m/s (156 km/h).

Veterno však bolo aj v údoliach a práve južná časť Chopka patrí k najviac postihnutým oblastiam. Po nočnom orkáne eviduje Stredoslovenská distribučná bez napájania okolo 100 trafostaníc.  Hovorca Stredoslovenskej distribučnej a.s. Miroslav Gejdoš pre Sme.sk dodal, že bez elektriny je niekoľko tisíc odberných miest.

"Presný počet zatiaľ nemáme. Situácia je momentálne pod kontrolou a poruchy nepribúdajú. V teréne máme pohotovostných pracovníkov, ktorí sa snažia zachrániť Vianoce pre všetkých, ktorým nejde elektrina," dodal.  "Pod Chopok sa doteraz nedalo dostať kvôli stromom, popadaným na cestu. Hasiči cestu sprejazdnili, a tak sa do doliny dostanú už aj naši elektrikári. Ako prvé išli riešiť dočasné prepojenie zo severnej strany Chopku, čo pomôže niektorým odberateľom na juhu," doplnil.

Plné ruky práce majú aj naši hasiči. V súvislosti so silným vetrom zasahovali v utorok od rána na viacerých miestach Prešovského kraja. „Došlo k spadnutiu stromov, ktoré bolo potrebné odstrániť. Hasiči zasahovali v Liptovskej Tepličke, Starom Smokovci, Levočskej Doline, čo sa týka Levoče, v Úloži, Zámutove a vo Vyšných Hágoch.

Silný nárazový vietor spôsoboval problémy aj v iných častiach Slovenska. V Slovenskom Pravne strhol strechu miestnych potravín. Na Táloch zasa popadané stromy zneprejazdnili cestu. 

Najnovšie správy