VIDEO: Búrka v Kluknave zmenila pokojný tok na divokú rieku

09.06.2020 o 10:15 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ešte večer sme vás informovali o vytopení obce Víťaz blízko tunela Branisko. Podobný problém mala aj susedná dedinka Kluknava, v ktorej sa inak pokojný Dolinský potok zmenil na rozbúrenú rieku.

VIDEO: Búrka v Kluknave zmenila pokojný tok na divokú rieku

Voda tam navyše odplavila bordel z blízkej rómskej osady, kvôli ktorému hrozilo, že sa miestna rieka vybreží.

Podľa údajov v oblasti spadlo za uplynulých 24 h približne 16 mm zrážok, ale aj toto množstvo stačilo na to, že sa voda nekontrolovateľne rútila dolu dedinou.

Obyvatelia obce už niekoľko rokov poukazujú na zlú situáciu, ktorá v roku 2010 vyústila do rozsiahlej povodne, pri ktorej dedinu takmer odrezalo od sveta.

Miestni dobrovoľníci často čistia brehy potoka, ale proti nim stoja obyvatelia rómskej osady či okoloidúci, ktorí sa nehanbia odpad vyhadzovať do vody. V roku 2019 pri čistení kilometrového úseku medzi obcami Kluknava a Víťaz, 80 ľudí vypratalo sedemdesiat vriec odpadu, ktorý vyviezli v dvadsiatich prívesných vozíkoch.

Obec je momentálne zapojená aj do projektu Európskej únie, vďaka ktorému sa v nej buduje jeden typ vodozádržného opatrenia. Pokiaľ sa však my ľudia nepoučíme, že odpad do vody nepatrí, budú sa takéto udalosti opakovať, nielen v Kluknave, pomerne často.

Najnovšie správy